W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O dożywianiu dzieci i młodzieży w okresie wakacji - list do "Kuriera Lubelskiego"

O dożywianiu dzieci i młodzieży w okresie wakacji - list do "Kuriera Lubelskiego"
17.07.200814:57

Poniżej zamieszczamy przesłane dziś do redakcji "Kuriera Lubelskiego" wyjaśnienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie dotyczące zagadnienia przedstawionego w artykule "Dożywianie na urlopie - kwestii posiłków dla dzieci w wakacje nie regulują przepisy" (KL z 15 bm.).

 
   W okresie wakacji w lubelskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych następuje przerwa w zbiorowym żywieniu dzieci i młodzieży. Pomoc ta jest jednak kontynuowana - niemniej przybiera inną formę. Rodziny, których dzieci w roku szkolnym korzystały z obiadów szkolnych, corocznie są informowane o możliwości skorzystania z pomocy finansowej na dożywianie w okresie wakacji. Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie na wniosek rodziców/opiekunów prawnych już w maju br. planowali pomoc finansową, z wypłatą w lipcu i sierpniu br. Pomoc w formie zasiłku na dożywianie planowana jest na bieżąco, jeżeli taka potrzeba zgłoszona jest przez osoby zainteresowane.
    Wsparcie udzielane jest również w postaci talonów do zrealizowania w wyznaczonych sklepach spożywczych na terenie miasta. Zdarzają się sytuacje, gdzie planowana jest również pomoc w postaci bezpłatnych obiadów barowych. Dotyczy to przede wszystkim dzieci z rodzin wielodzietnych, niewydolnych wychowawczo, które własnym staraniem, pomimo posiadanych talonów na dożywianie nie są w stanie zabezpieczyć jednego gorącego posiłku dziennie.
    Z obserwacji miejskich służb społecznych wynika, iż w okresie przerwy wakacyjnej sytuacja finansowa w środowiskach świadczeniobiorców MOPR niejednokrotnie ulega poprawie w związku z podejmowanymi pracami sezonowymi. Rodziny podejmują wówczas starania w kierunku samodzielnego utrzymania, niezależnie od pomocy społecznej. Ponadto w miesiącach letnich rodziny lub same dzieci okresowo przebywają poza miejscem zamieszkania, co skutkuje spadkiem zainteresowania pomocą naszego Ośrodka.
    Alternatywną formą zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży jest udział w półkoloniach w placówkach wyznaczonych przez Urząd Miasta Lublin, gdzie uczestnik ma zapewnione wyżywienie, finansowane przez MOPR. Taka forma wypoczynku była szeroko propagowana przez pracowników socjalnych, jednak w bieżącym roku zaobserwowano mniejsze zainteresowanie rodziców przedstawioną ofertą.

    Aktualnie z powyższej formy wsparcia skorzystało łącznie 43 dzieci:

  • 10 dzieci skierowano do uczestnictwa w półkoloniach zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublinie,
  • 8 dzieci uczestniczyło w półkoloniach zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 52 w Lublinie,
  • 6 dzieci skierowano na wypoczynek organizowany przez Szkołę Podstawową nr 30 w Lublinie,
  • 19 dzieci skierowano na wypoczynek, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 40 w Lublinie.
    Pomoc w formie posiłku zapewnioną mają również dzieci uczestniczące w zajęciach świetlic opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta Lublin. Aktualnie w placówkach tych przebywa 1100 dzieci.
    Z rozpoznania pracowników Ośrodka wynika również, iż dzieci korzystają z oferty wakacyjnej przygotowanej przez organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Lublin. W tych przypadkach organizatorzy zapewniają wyżywienie we własnym zakresie.
    Należy wskazać, iż wzorem lat ubiegłych Kuratorium Oświaty w Lublinie przekazało Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Lublinie 210 kart kwalifikacyjnych na bezpłatny wypoczynek dzieci i młodzieży z rodzin korzystających z pomocy społecznej. Kolonie zostały zorganizowane w:

  • Rzucewie – w terminie: 5.08 – 18.08. 2008 r. – 20 miejsc,
  • Białce k. Parczewa – w terminie: 23.07.2008 r. – 5.08.2008 r. – 12 miejsc,
  • Majdanie Sopockim – w terminie: 28.07 – 10.08.2008 r. – 15 miejsc,
  • Krasnobrodzie – w terminie: 23.07- 5.08.2008 r. - 53 miejsca,
  • Tyliczu – w terminach: 30.06 – 13.07.2008 r. – 36 miejsc, 14.07 – 27.07.2008 r. - 36 miejsc, 28.07 – 10.08.2008r. – 38 miejsc.
    W chwili obecnej wszystkie miejsca na bezpłatny wypoczynek zostały rozdysponowane.

    Reasumując, informacje zamieszczone w artykule przedstawiają problem w sposób zawężony i nie w pełni obrazują rzeczywistą sytuację w zakresie dożywiania dzieci.

/-/ Ewa Wawruch
zastępca dyrektora
Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie