W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy
22.08.202213:25
 

W 31. rocznicę proklamowania przez Ukrainę niepodległości, w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, a także podkreślające partnerskie relacje łączące nasze miasto z sąsiadem zza wschodniej granicy. W programie obchodów, które odbędą się 24 sierpnia m.in. podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu. Od momentu wybuchu wojny w lutym tego roku, Miasto aktywnie i na wielu polach wspiera obywateli Ukrainy szukających w Lublinie schronienia przez działaniami wojennymi.

– „Akt Niezależności Ukrainy”, proklamowany ponad 30 lat temu, stał się fundamentem do budowania państwa nie tylko niepodległego, ale też otwartego na dobrosąsiedzkie relacje z Polską. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci zacieśniamy więzi partnerskiej współpracy na wielu płaszczyznach instytucjonalnych, ale też pielęgnujemy relacje przyjacielskie. W obliczu kolejnej fali agresji solidaryzujemy się z Ukraińcami walczącymi o wolność i demokrację - idee, które są nam szczególnie bliskie. W te trudne dni udzielamy pomocy humanitarnej naszym miastom partnerskim oraz tysiącom uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli bezpieczne schronienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W najbliższą środę (24 sierpnia) o godz. 12.00, nastąpi podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu, z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Po uroczystości, przed Ratuszem wystąpią stypendyści Programu Stypendiów Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber: Yeva Kutsevil (wokal) oraz chór dziecięcy i młodzieżowy pod batutą Halyny Navrotskiej.

Program obchodów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy:

  • 11.00 – złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie. Uroczystość organizowana jest przez Towarzystwo Ukraińskie we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Miastem Lublin;
  • 12.00 – podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie;
  • 18.00 – Boska Liturgia w Dniu Niepodległości w języku ukraińskim w kościele św. Jozafata, przy ul. Zielonej 3;
  • 19.00 – spotkanie na Placu Litewskim, podczas którego między innymi odśpiewany będzie hymn narodowy Ukrainy i utworzony łańcuch solidarności, organizatorem jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza;
  • 19.30 – projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer" przedstawiających miasta ukraińskie takie jak Mariupol, Siewierodoneck czy Chersoń przed okupacją oraz filmu „Kultura vs wojna - badania terenowe nad wartością kultury w czasie wojny” przygotowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Filmy prezentowane będą w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.