W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Ogień nadziei” niesiony przez Sztafetę Strzegących Prawa...

"Ogień nadziei” niesiony przez Sztafetę Strzegących Prawa...
15.09.201013:30

Władze miasta uroczyście powitają uczestników Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa. Spotkanie zaplanowano 16 września o godzinie 12.45 przed ratuszem.

To już tradycja Olimpiad Specjalnych (kultywowaną od 1981 r.), że święty ogień olimpijski, ogień nadziei, którym płonie znicz znajdujący się na arenach sportowych zmagań, przynosi sztafeta składająca się z ludzi na co dzień strzegących prawa. W przypadku światowych lub kontynentalnych igrzysk jest to zawsze sztafeta międzynarodowa. Ogień, na mocy porozumienia zawartego z  MKOl, niesiony jest z Grecji. Tym razem został on zapalony 6 września w miejscowości Alexandroupolis, stolicy antycznej Tracji (miejscu chronionym przez UNESCO i UE), jak zawsze za pomocą promieni słonecznych i zwierciadła parabolicznego w czasie uroczystości nawiązującej do starogreckich olimpijskich obrzędów.

Po ceremonii zapalenia znicza, międzynarodowa sztafeta składająca się z 10 policjantów i 1 sportowca (Polaka), udała się w drogę do europejskich miast leżących na trasie: Istambuł, Lubljana, Lizbona, Paryż, Luksemburg, Londyn, Bruksela. W każdym z tych miejsc grupa przebiegła przez centrum, gdzie była uroczyście witana przez miejscowych notabli oraz społeczeństwo (w Brukseli ogień został powitany przez członków Europarlamentu). Biegom tym towarzyszyły biegi organizowane w innych miastach danego kraju.

W Lublinie Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa rozpocznie się na placu Litewskim i przebiegać będzie trasą: Krakowskie Przedmieście, plac Króla Władysława Łokietka (tu bieg z pochodnią zatrzyma się na chwilę i odbędzie się spotkanie z władzami miasta – przedstawicielami Rady Miasta Lublin i z prezydentem Lublina), Brama Krakowska, Bramowa, Rynek, Grodzka, Brama Grodzka, Zamkowa, plac Zamkowy, Podwale, błonia pod Zamkiem.

Idee i cele ruchu Torch Run:
- krzewienie wiedzy o fakcie istnienia wśród nas osób z niepełnosprawnością intelektualną, czego efektem ma być zrozumienie i akceptacja przez środowisko w którym żyją
- zbieranie środków finansowych na działalność olimpiad specjalnych, ten światowy ruch policyjny jest najpotężniejszym sponsorem Olimpiad Specjalnych, które są organizacją pozabudżetową, tylko w ubiegłym roku zebrano 34,5 mln. USD, a od uczestnictwa Polski, tj. od 1993 r. prawie 300 mln. z czego w Polsce ponad 90 tys. USD
 
W Polsce pierwszy Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa zorganizowano w maju 1993 roku przed Ogólnopolskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w Warszawie.15-09-2010Ogień nadziei” niesiony przez Sztafetę Strzegących Prawa.