W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Organizacja ruchu drogowego w czasie uroczystości pogrzebowych abp. Życińskiego

Organizacja ruchu drogowego w czasie uroczystości pogrzebowych abp. Życińskiego
15.02.201112:50

W związku z uroczystościami pogrzebowymi Arcybiskupa Józefa Życińskiego  już w czwartek, 17 lutego, przewidywane są w Lublinie pierwsze utrudnienia w ruchu. Ulice będą wyłączane tak, by w jak najmniejszym stopniu utrudniało to funkcjonowanie mieszkańców. Informacje będziemy na bieżąco aktualizować.

Podjęliśmy wszelkie działania, by zabezpieczyć uroczystości. Proszę jednak o wyrozumiałość. Ani katedra, ani ulice nie pomieszczą wszystkich, którzy chcą pożegnać arcybiskupa. Zwracam się więc do mieszkańców z prośbą o samodyscyplinę i godne uhonorowanie uroczystości - apelował prezydent Krzysztof Żuk.

W piątek 18 lutego od godz. 13.30 całkowicie zamknięte dla ruchu będą ulice: Al. Racławickie (od al. Długosza), Krakowskie Przedmieście, Królewska, a także Wyszyńskiego i Podwale. Tą drogą o godz. 14 z kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyruszy kondukt żałobny w kierunku archikatedry. Kierowcy proszeni są o niepozostawianie pojazdów w zatokach parkingowych tych ulic. Na Krakowskim Przedmieściu od godz. 20  17 lutego do godz. 20 następnego dnia  będzie obowiązywał zakaz parkowania. Ponadto wyłączone z ruchu kołowego będą zewnętrzne, skrajne, prawe pasy ruchu obu jezdni na całym odcinku al. Unii Lubelskiej. Przeznaczone zostaną na miejsca parkingowe.

Ulice będą sukcesywnie otwierane. Po przejściu konduktu udrożnione zostaną Al. Racławickie do Lipowej, następnie Krakowskie Przedmieście do deptaka. Zwróciliśmy się do organizatorów wyjazdów na uroczystości z innych miast, by kierowcy umieścili za przednią szybą samochodów białe kartki. Ułatwi to funkcjonariuszom kierowanie ich w odpowiednie miejsca. W sobotę, po zakończeniu uroczystości (ok. godz. 18-19) miasto wróci do normalnego funkcjonowania - relacjonował komendant miejski policji w Lublinie insp. Jacek Buczek.

Organizatorzy pogrzebu arcybiskupa spodziewają się, że do Lublina może przyjechać ok. 100 tys. osób.

Msza św. główna rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w archikatedrze. Następnie ciało zostanie wyprowadzone i ul. Wyszyńskiego wprowadzone do katakumb katedry. Wszystko będzie transmitowane na telebimach, zarówno w katedrze, jak i na placu - mówił ks. Mirosław Ładniak.

Dokładne informacje dotyczące harmonogramu uroczystości pogrzebowych ks. arcybiskupa Józefa Życińskiego można znaleźć na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

O organizacji ruchu drogowego będzie na bieżąco informować Komenda Miejska Policji w Lublinie.