W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Otwarcie Ogrodu Saskiego
29.11.201315:45

Zakończyła się rewitalizacja Ogrodu Saskiego. Bramy zostały otwarte dzisiaj o 8:00 rano.  Zapraszamy mieszkańców do odwiedzin w największym lubelskim parku.

Zakończony właśnie remont to największa rewitalizacja Ogrodu Saskiego od momentu jego powstania. Na przeprowadzenie rewitalizacji Miasto Lublin pozyskało środki unijne. W ramach prac zmodernizowane zostały m.in. stawy, ogrodzenie i muszla koncertowa. Pojawiło się także 170 000 nowych roślin. Dzieci będą się bawiły na bezpiecznym placu zabaw, starsi skorzystają z hot spota i kawiarenki internetowej. Zniknęło ogrodzenie okalające amfiteatr, odtąd przestrzeń ta będzie otwarta. Na odnowionych trawnikach odwiedzający park będą mogli organizować rodzinne pikniki.

- Oddajemy mieszkańcom odnowiony i bezpieczny Ogród Saski. Jestem przekonany, że będzie on miejscem co najmniej równie chętnie odwiedzanym przez lublinian, jak było to przed jego remontem - mówi Prezydent Krzysztof Żuk.

Ogród Saski będzie miejscem bezpiecznym dla odwiedzających. Na całym obszarze zainstalowano 18 kamer monitoringu miejskiego. Nowe nawierzchnie alejek, ogrodzenie parku, a przede wszystkim nowo posadzone rośliny sprawią, że park będzie służył mieszkańcom jako miejsce relaksu i odpoczynku.

Jest także ciekawostka. W trakcie prac konserwatorskich przy zegarze słonecznym, odkryto profilowane żelazne elementy podstawy zegara. Pochodzą one z okresu jego budowy, były całkowicie zasypane ziemią i dotychczas nieznane. Odkryte elementy zostały zakonserwowane i  wyeksponowane.

Ogród Saski został założony w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego. Obecnie jest zabytkiem sztuki ogrodowej województwa lubelskiego. Od 2011 roku park przechodził generalny remont, którego celem było przywrócenie jego funkcji społecznych, kulturalnych i turystycznych.