W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Otwarte Miasto MMXV
25.06.201513:42

Kierunek zwiedzania:
1.Olaf Brzeski | Capriccio [1]* trawnik za Centrum Kultury ul. Peowiaków 12
2.Ryan Gander | This Place is Everything [4]* ul. Kołłątaja 6
3.Eva Kotatkova | Architektura snu / Architecture of sleep [5]* ul. Krakowskie Przedmieście 62
4.Oskar Dawicki | Gloria Amore Victis [3]* ul. I Armii Wojska Polskiego 5
5.Anetta Mona Chisa i Lucia Tkacova | Strip, Map & Sample [2]* ul. Dolna 3‐go maja
6.Mandla Reuter | Bez tytułu / Untitled [10]* Plac Litewski 2
7.Błażej Pindor | Naświetlenie [8]* DT Sezam ul. Krakowskie Przedmieście 46
8.Anna Kutera | Dżungla massmedialna [6]* Plac Łokietka 1
9.Paulina Ołowska | Bar Mleczny [7]* ul. Lubartowska 7
10.Marcin Sudziński | Zaułek fotografów [11]* Zaułek Hartwigów
11.Katarzyna Przezwańska | Bez tytułu [9]* teren zieleni na Błoniach przy Zamku
12.Josh Thorpe | Wiatr i dwie twarze / The Wind and Two Faces [12]* teren zieleni na Błoniach przy Zamku

Otwarte Miasto MMXV to seria artystycznych realizacji w przestrzeni publicznej, które z różnej perspektywy podejmują temat twórczej obecności artystów w mieście, a w szczególności takich wymiarów ich praktyki jak: indywizualizm, witalność, fantastyczność, idealizm, wizyjność.
W ciągu XX wieku awangardowa figura artysty jako kreatora nowych form życia społecznego i nowej estetyki zdewaluowała się do urzędniczej roli plastyków miejskich, projektantów okolicznościowych opraw, wystaw sklepowych i reklam czy fotografów zaopatrujących albumy, foldery turystyczne i katalogi deweloperów. Z drugiej strony wciąż żywy pozostaje stereotyp artysty jako dyspozycyjnego (lub wręcz przeciwnie - działającego na granicy prawa i wandalizmu) dekoratora przestrzeni publicznej, wykonawcy pomników, form przestrzennych czy murali doraźnie maskujących wyrwy w zabudowie.

Tegoroczna edycja festiwalu Otwarte Miasto jest próbą zweryfikowania i przedefiniowania relacji artystów współczesnych wobec przestrzeni miasta. Interesuje nas w jaki sposób ich obecność może być widzialna i inspirująca dla uczestników życia miejskiego, zarazem odczuwana jako rodzaj pozytywnej, zaskakującej i energetycznej odmiany.

Otwarte miasto, to miasto, któremu można przyjrzeć się z bliska, zajrzeć pod uchyloną klapę silnika, obejrzeć poszczególne jego części. Przedmiotem zainteresowania artystów biorących udział w wystawie są różne elementy infrastruktury miejskiej, szereg z nich o modernistycznej proweniencji, między innymi place zabaw, zakłady fotograficzne, neony i billboardy reklamowe czy tablice pamiątkowe. Sensem działania jest odzyskanie zawłaszczonego na cele użytkowe języka plastyki i otwarcie go na nowe konteksty i znaczenia.
Stawką w tej potyczce jest tożsamość miasta, to w jakim stopniu jego obraz reprezentuje stosunki społeczno-ekonomiczne i relacje władzy, a na ile tworzy przestrzeń życiową dla kreacji i rekreacji, eksperymentu i polemiki.
Działania artystów w ramach Otwartego Miasta mają też inny, prosty i bezpośredni cel. Wprowadzenie nowych, fantastycznych i nieuzasadnionych utylitarnie form w przestrzeń miasta jest symbolicznym i witalnym gestem rozbijającym rutynę codziennego krajobrazu miejskiego.
Elementem spinającym nasz projekt będzie książka - album fotograficzny dokumentujący realizacje artystów na tle współczesnego Lublina, jego naturalnego i architektonicznego krajobrazu. Nie tyle bowiem materialne artefakty co inspirowana nimi wizja miasta stanowi realny potencjał w dalszej pracy nad przestrzenią publiczną.