W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pamiętamy o ofiarach bombardowania Lublina 9 września 1939 r....

Pamiętamy o ofiarach bombardowania Lublina 9 września 1939 r....
08.09.200912:38

9 września 2009 r. przypada 70. rocznica ciężkiego bombardowania Lublina przez niemieckie lotnictwo. W jego wyniku zginęło około tysiąca mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski ratusz – zginęło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta i 10 interesantów.

Ofiary bombardowania ratusza upamiętnia tablica na ścianie od strony ulicy Lubartowskiej. Pracownicy Zarządu Miasta, którzy zginęli w bombardowaniu, zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie wejście od al. Andersa).

Jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku obok Poczty Głównej w Lublinie (obecnie plac Józefa Czechowicza), w którym zginął obecny tam wówczas wybitny polski poeta, lublinianin Józef Czechowicz.

Tradycyjnie 9 września Prezydent Lublina składa kwiaty i zapala znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia. W tym roku złożenie kwiatów przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia zaplanowano na godz. 11.00 - przy udziale uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza i pracowników Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza, na cmentarzu przy ul. Unickiej - o 11.30, a przy tablicy na ratuszu o 12.00.

Msza święta w intencji śp. Józefa Czechowicza zamówiona przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 19.00. Wcześniej, o godz. 9.00 czytanie poezji Czechowicza przy jego pomniku przygotowane przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.