W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Park Zawilcowa prawie gotowy
05.06.201811:05

Nowy park powstaje na obszarze ok. 14 ha w północno-wschodniej części Lublina w dolinie rzeki Bystrzycy. W nowej aranżacji zieleń zostanie uzupełniona nasadzeniem blisko 2,5 tys. nowych drzew, kilkunastu tysięcy krzewów i kilkudziesięciu tysięcy bylin.

Obok nowych nasadzeń takich gatunków jak np. grab, świerk sosna, lipa pospolita, dąbrówka rozłogowa, modrzew, buk czy klon jawor oraz liczne krzewy liściaste i iglaste, pojawią się gaje z zawilcami. Zaprojektowano je w nawiązaniu do nazwy parku, w celu odtworzenia naturalnego środowiska. Znajdą się w nich liczne drzewa i krzewy z przywróconym naturalnym runem. W Parku powstanie również Ogród sensoryczny, który ma pełnić funkcje edukacyjne. Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu infrastruktury takiej jak: karmniki, budki lęgowe, domki dla owadów zwiększy się bioróżnorodność obszaru, a lokalnie żyjące gatunki zyskają bezpieczne miejsca do życia.

Prace przy budowie nowego parku zmierzają ku końcowi. Wykonano już m.in. większość alejek i podbudów pod ścieżki rowerowe. Na ukończeniu są nasadzenia w parku dolnym (od od MPWiK i ul. Krokusowej), w tym: drzew, krzewów, bylin, łącznie z trawnikami. Trwają prace w obrębie ogrodu sensorycznego, a także prace ogrodnicze związane z nasadzeniami rośli w parku górnym (czyli od Daszyńskiego).

Wykonawca pracuje przy wykonaniu schodów terenowych, w trakcie jest również wykonanie dojazdu do zbiornika MPWiK. Do ułożenia pozostały nawierzchnie ścieżek rowerowych oraz ostatnie fragmenty chodników. Zakres prac nie przewidziany wcześniej umową powiększony został o montaż geokraty, której zadaniem będzie utrzymanie konstrukcji skarpy oraz zieleni i niwelacja osuwania gleby na skutek dużych spadków i stromizn.

Elementy małej architektury (czyli ławki, kosze, tablice, stojaki rowerowe, domki dla owadów, rzeźby owadów do ogrodu sensorycznego, urządzenia fitness) zostały już wybrane, zaakceptowane i zamówione. Montowane będą na końcu. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na lipiec, następnie odbędą się konieczne odbiory. Park zostanie otwarty dla mieszkańców pod koniec lata lub jesienią.