W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pilotażowy projekt „Przyjazne patrole” w Lublinie

Pilotażowy projekt „Przyjazne patrole” w Lublinie
18.02.201512:36

W ciągu 104 dni dyżurów „Przyjazne patrole” składające się z pracownika socjalnego, funkcjonariusza Policji oraz pracownika Centrum Interwencji Kryzysowej sprawdzą, czy rodziny znajdujące się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia mieszkają w odpowiednich i bezpiecznych warunkach.

Miasto Lublin przystąpiło do realizacji partnerskiego projektu „Przyjazne Patrole”. Jest to wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

Celem „Przyjaznego Patrolu” jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dzieciom i rodzinom znajdującym się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, spowodowanej m.in. aktami przemocy fizycznej lub psychicznej czy też brakiem należytej opieki.

-Bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z priorytetów działalności miejskich instytucji. Przyjazne patrole to narzędzie szybkiej interwencji, które jest dowodem na to, że dostrzegamy problemy i działamy szczególnie w środowiskach potrzebujących pomocy. Chcemy, aby każdy Lublinianin czuł się komfortowo zarówno w swoim najbliższym otoczeniu jak i całej przestrzeni miejskiej. Jest to fundament, na podstawie którego można budować społeczeństwo obywatelskie, niezbędne do aktywnego rozwoju Lublina. - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.



Lubelski „Przyjazny Patrol” będzie pełnił dyżury w weekendy w godzinach popołudniowo - wieczornych. W tym czasie – jak wskazują analizy i statystyki Komedy Miejskiej Policji w Lublinie – odnotowuje się najwięcej interwencji policyjnych. Skład patrolu stworzą funkcjonariusz Policji, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz pracownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

-Jesteśmy trzecim miastem w Polsce, zaraz po Poznaniu i Bydgoszczy, które wprowadza takie przyjazne patrole. Pokazuje to, że nie jesteśmy obojętni na los innych. Opieką zostaną objęte rodziny dysfunkcyjne także kiedy potrzebna jest pomoc po interwencji policji czy wypadku w ruchu drogowym. Przyjazne patrole mają przede wszystkim zapobiegać tragediom i patologiom. Chcemy działać szeroko i kompleksowo monitorując sytuację rodzin w weekendy od godziny 16.00 do godziny zerowej - powiedział insp. Dariusz Szkodziński, Komendant Miejski Policji w Lublinie

W ramach wspólnych patroli pracownicy sprawdzą sytuację konkretnej rodziny oraz znajdujących się w niej dzieci. Przeanalizują działania, jakie są podejmowane w związku z zapewnieniem właściwej opieki, a w miarę potrzeb udzielą porad i wsparcia. Funkcjonariusze Policji zadbają o bezpieczeństwo domowników i pracowników socjalnych, sprawdzą czy w rodzinach nie dochodzi do przemocy lub patologii.



-Takie działania służą zapewnieniu szczególnej opieki dzieciom, bo to najczęściej one są narażone na konsekwencje przemocy czy patologii w rodzinie. Sytuacja w domach objętych pomocą socjalną jest na bieżąco monitorowana przez pracowników MOPR i asystentów rodziny. Przyjazne patrole będą sprawdzać sytuację rodzin w dni wolne od pracy, kiedy według statystyk najczęściej dochodzi do przemocy czy libacji alkoholowych - powiedziała Małgorzata Domagała, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Przyjazne Patrole będą prowadzić swoje działania w sposób dyskretny. Funkcjonariusze Policji przyjadą na miejsce pojazdem nieoznakowanym, nie będą też umundurowani. W ramach projektu zaplanowane są 104 dni dyżurów „Przyjaznych Patroli”. Na ten cel, z budżetu miasta zostało przeznaczone ponad 88 tys zł.