W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podstrefa Ekonomiczna w Lublinie NIE jest porażką - list do "Gazety Wyborczej Lublin"

Podstrefa Ekonomiczna w Lublinie NIE jest porażką - list do "Gazety Wyborczej Lublin"
27.05.200917:25

Lublin, 27 maja 2009 r.


Pani

Małgorzata Bielecka-Hołda

Redaktor Naczelny

Gazety Wyborczej Lublin”


Szanowna Pani Redaktor,

W związku z publikacjami „Gazety Wyborczej Lublin” przedstawiającymi nagminnie lubelską Podstrefę Ekonomiczną jako porażkę - ostatnio w wydaniu z 26 maja w tekście „Prezydenckie kuszenie Żuka” Karola Adamaszka i Sławomira Skomry, gdzie piszą Państwo, że w strefie znajdą się najgorzej opłacane stanowiska przy taśmie w fabryce puszek, proszę o podanie do publicznej wiadomości następującej informacji:

Podstrefa Lublin powstała pod koniec 2007 roku jako jedna z najszybciej utworzonych podstref w Polsce. W wyniku przetargów trzech inwestorów uzyskało dotychczas pozwolenia Ministerstwa Gospodarki na prowadzenie działalności gospodarczej na tym terenie. Prace inwestycyjne przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o. o. zakończył już budowę obiektu. Z informacji otrzymanych z Agencji Rozwoju Przemysłu SA wynika, iż na koniec pierwszego kwartału 2009 roku inwestor ten zatrudniał 90 osób, z czego 46 z wyższym wykształceniem technicznym. Średnie zarobki wynoszą tu 3900 pln, podczas gdy średnie zarobki w Lublinie według Urzędu Statystycznego kształtują się na poziomie to ok 2800 pln. Spółka Aliplast zakończyła pierwszy etap swojej inwestycji, natomiast firma Ramatti rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego. Wkrótce zostaną ogłoszone kolejne przetargi, na które czekają nowi inwestorzy. Nie jest prawdą, że lokuje się tu prosta produkcja.. Każda z firm będzie stosować nowoczesne technologie.

Przykre jest to, że GW nie dostrzega korzyści i atutów Podstrefy. Ze względu na preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, obszar ten w znaczący sposób podnosi atrakcyjność inwestycyjną Lublina. Potwierdzają to napływające zapytania od inwestorów krajowych i zagranicznych. Cały teren Podstrefy objęty jest już miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a rozbudowywana przez miasto infrastruktura techniczna dodatkowo sprzyja nowym inwestycjom.

Powyższe informacje dowodzą, że Państwa negatywna ocena Podstrefy jest niesprawiedliwym i niemającym związku z rzeczywistością uproszczeniem.

Z poważaniem -

Bartosz Sobotka

kierownik

Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin