W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Polskie przewodnictwo w Radzie UE a Lublin

Polskie przewodnictwo w Radzie UE a Lublin
28.06.201113:45

Już niebawem Polska rozpocznie swoje półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W tym czasie nasz kraj będzie gospodarzem większości unijnych wydarzeń i odegra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Wspólnoty. W prezydencję aktywnie zaangażowane będzie nasze miasto i region.

Cel ogólny, jaki sobie stawiamy, to tworzenie pozytywnego wizerunku Lublina wśród uczestników wydarzeń zaplanowanych w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, w terminie 1 lipca – 31 grudnia 2011 r., poprzez promowanie naszej kultury, gospodarki i walorów turystycznych w Polsce i Europie. Będziemy go realizować poprzez:

  • współpracę merytoryczną i organizacyjną z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz właściwymi ministerstwami i innymi instytucjami, w tym z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, związaną z zaangażowaniem Miasta Lublin w wydarzenia polskiej Prezydencji w Lublinie i w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Partnerstwa Wschodniego;
  • przeprowadzenie kampanii informacyjnej i promocyjnej poświęconej Prezydencji skierowanej do mieszkańców Lublina.

Według szacunkowych danych, w okresie polskiej Prezydencji, Lublin odwiedzi około 1200 osób z zagranicy w ramach spotkań eksperckich i wydarzeń kulturalnych.

1 lipca, Lublin

12.00 – symboliczna inauguracja polskiej Prezydencji w Radzie UE, Ratusz, pl. Władysława Łokietka 1
17.00 – piknik rodzinny „Święto Europy” w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem
Zemborzyckim z udziałem zespołu „Afromental”
19.00 – koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos w Bazylice oo. Dominikanów, ul. Złota 9

W dniu 1 lipca ruszy też strona internetowa www.prezydencja.lublin.eu, na której będzie można znaleźć szczegóły zapowiadanych wydarzeń.


7-9 lipca, Kazimierz Dolny, Lublin

Nieformalne spotkanie dyrektorów politycznych z ministerstw spraw zagranicznych państw członkowskich UE. W spotkaniu, którego zasadnicza część odbędzie się w Kazimierzu Dolnym, wezmą udział również korespondenci europejscy oraz delegacja Departamentu Stanu USA. Goście spotkania zwiedzą Nałęczów i Lublin oraz obejrzą animację artystyczną w wykonaniu grupy kuglarzy, żonglerów i szczudlarzy wraz Zespołem Tańca Dawnego „Belriguardo” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

14-16 września, Lublin

Międzynarodowa konferencja naukowa „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w UE”.

12-15 października, Lublin

Nieformalne spotkanie dyrektorów departamentów kultury ministerstw spraw zagranicznych oraz dyrektorów departamentów współpracy międzynarodowej ministerstw kultury krajów UE.

17-21 października, Bruksela

Prezentacja Lublina i Lubelszczyzny w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

20-23 października, Lublin

Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego.

17-18 listopada br., Lublin

„Budowanie polityki spójności terytorialnej i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów problemowych” - spotkanie europejskich ekspertów.



Program Kulturalny Polskiej Prezydencji - udział Lublina


W Lublinie odbędą się również trzy wydarzenia kulturalne wpisane do oficjalnego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Są to:


„Mindware. Technologie dialogu”, w dniach 22 września – 9 października przygotowywane przez Warsztaty Kultury;

Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, w dniach 16-23 października.
Ich organizatorem jest Centrum Kultury;

Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i awangarda”,
w dniach 6-12 października br. Projekt jest realizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Lublin jest jednym z ośmiu miast polskich, których wydarzenia kulturalne zostały wpisane do Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Poza Lublinem są to: Wrocław, Katowice, Kraków, Warszawa, Poznań, Sopot i Białystok. Miasta zostały wyznaczone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorami programu kulturalnego w ramach Prezydencji są Narodowy Instytut Audiowizualny (do wydarzeń organizowanych na terenie Polski) oraz Instytut Adama Mickiewicza (poza granicami kraju).

W ramach grantów z Instytutu Adama Mickiewicza na wydarzenia organizowane w ramach polskiej Prezydencji poza granicami Polski, dofinansowanie otrzymały dwa projekty z Lublina: "Konfrontacje" - Partnerstwo dla Teatru organizowane przez Towarzystwo Edukacji Kulturalnej oraz "Bio-obiekt" - mobilny wehikuł działań artystycznych organizowane przez Centrum Kultury.