W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Porządkowanie Starego Miasta

Porządkowanie Starego Miasta
19.09.200714:48


Na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu zostały przedstawione propozycje dotyczące porządkowania Starego Miasta. Jednym z założeń jest uspołecznienie zaplanowanych akcji, poprzez włączenie do kampanii mieszkańców. W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta Lublina Krzysztof Żuk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Tomasz Radzikowski oraz Zofia Popiołek, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stare Miasto.

Porządkowanie zabytkowej części naszego miasta jest jednym z działań, które mają podnieść jego atrakcyjność. Rewitalizacja kamienic to istotny chociaż nie jedyny punkt tego programu. „Jeśli chcemy kompleksowo spojrzeć na projekt, musimy wziąć również pod uwagę estetykę tego miejsca. Leży nam to na sercu, nie tylko dlatego, że Stare Miasto to jeden z atutów Lublina, toczy się tutaj kulturalne życie” - podkreślał zastępca prezydenta Krzysztof Żuk.

Plany związane z porządkowaniem Starego Miasta przygotowywane były już przed wakacjami. Działania podjął Wydział Gospodarki Komunalnej UM wspólnie z Radą Dzielnicy Stare Miasto oraz Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Na dzisiejszym spotkaniu z mediami omówiono akcję zbierania „gabarytów”, zaplanowaną na najbliższy piątek (21 września), akcję ukwiecania - wieszania kwiatów na kamienicach Starego Miasta, przedstawiono także selektywną zbiórkę odpadów z wykorzystaniem systemu workowego. Niespodzianką jest pomysł związany z nową techniką sprzątania (nowy pomysł ze starą tradycją). Na konferencji dziennikarze jednak nie poznali jego szczegółów. Prezentacja metody będzie miała miejsce w sobotę (22 września) na Starym Mieście.

W promowaniu projektu związanego z porządkowaniem Starego Miasta wezmą udział dzieci z gimnazjum na Podwalu, które będą zachęcały mieszkańców do nowych rozwiązań roznosząc ulotki. Jak przekonywała na spotkaniu Zofia Popiołek, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stare Miasto „z mieszkańcami tej dzielnicy można zrobić bardzo dużo i można wciągnąć ich do akcji.” Przedstawione propozycje wymagają jeszcze konsultacji, rozmów z miejscową społecznością, a także właścicielami ogródków gastronomicznych. Priorytetem w dyskusji będzie zachowanie spójności estetycznej, tak aby nie zaburzyć ładu przestrzennego. Dobrym wzorem w tej kwestii są rozwiązania wprowadzone przez miasto Poznań – zdradził wiceprezydent Krzysztof Żuk.