W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Poznaj dawne tradycje lubelskich Żydów

Poznaj dawne tradycje lubelskich Żydów
05.07.201313:36

13 lipca po raz drugi staniemy świadkami i zaszczytnymi gośćmi niezwykłego wydarzenia jakim jest Wielkie Wesele Żydowskie na Starym Mieście. Na organizowanej przez Lublin. Miasto Inspiracji oraz Restaurację Mandragora inscenizacji ślubu nie zabraknie wielu atrakcji przywołujących elementy dziedzictwa religijnego i kulturalnego Lublina.

Zaułki Starego Miasta w Lublinie, na ten jedyny czas w roku, pozwolą nam ponieść się emocjom podczas widowiska łączącego elementy dawnych tradycji lubelskich Żydów, radość smakowania kuchni koszernej oraz energię z pogranicza teatru, muzyki i tańca. Specjalnie przygotowane dekoracje autorstwa Teatru im. H. Ch. Andersena, przedstawienie Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej oraz oprawa muzyczna zespołu klezmerskiego Lubliner Klezmorim zapewnią niezwykłe przeżycia duchowe i estetyczne.

- Dokładamy wszelkich starań by Lublin wyróżniał się na tle innych miast inicjatywami, które uwiarygadniają przekaz marki Lublin. Miasto Inspiracji – mówi Krzysztof Komorski, odpowiadający za miejski marketing zastępca dyrektora wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów. Tolerancja religijna wspierająca wielowyznaniowość oraz przedwojenna diaspora żydowska to cechy głęboko zakorzenione w tradycji i historii miasta. Cieszymy się, że są dzięki takim wydarzeniom jak Wesele Żydowskie możemy przybliżać te wartości współczesnym mieszkańcom i turystom naszego miasta – dodaje Krzysztof.Komorski.

By wrażenia były jeszcze bogatsze, organizatorzy postarają się przywrócić obraz ulicy Krawieckiej, która choć przebiegać będzie w nieco innym miejscu niż mówią o tym karty historii, to pozwoli uczestnikom uroczystości jeszcze pełniej poznać atmosferę dawnych lat. Najuboższa ulica Lublina, obalała bowiem mit wielkiej zamożności Żydów lubelskich i polskich. Mieszkali tam ludzie określani jako luftmenszen, czyli żyjący z powietrza, którzy choć żyli w ruderach i ubóstwie, to utrzymywali wielodzietne rodziny w wierności tradycji i kultywowaniu wartości.

Przywołanie dawnych obyczajów i rytuałów religijnych w tej niezwykłej scenerii sprawia, że Lublin pozwala swoim mieszkańców i turystom doświadczać z jednej strony głębokiej zadumy nad symboliką poszczególnych obrzędów oraz jednocześnie zaprasza do radosnej zabawy i biesiadowania. Opowieści o łączeniu par, rolach członków rodziny obu stron, przedstawienie kluczowych elementów zaślubin pod specjalnie rozstawionym baldachimem, błogosławieństwa oraz tańce, śpiewy i okrzyki to tylko kilka atrakcji, na które liczyć mogą uczestnicy.







Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00 na Starym Mieście przy ogródkach Restauracji Mandragora. Udział w inscenizacji wesela żydowskiego jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 81 536 20 20



Organizatorem Wielkiego Wesela Żydowskiego jest Miasto Lublin oraz Restauracja Mandragora. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Lublin Krzysztof Żuk.