W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydent rozlicza się z obietnic złożonych dwa lata temu - cz. III (Kurier Lubelski)...

Prezydent rozlicza się z obietnic złożonych dwa lata temu - cz. III (Kurier Lubelski)...
24.12.200809:07

Adam Wasilewski podsumowuje swoje rządy w Lublinie. Dziś o BOM-ach, bezpieczeństwie i promocji miasta.

Spotykam się z Państwem na łamach Kuriera już trzeci raz, żeby osobiście zdać mieszkańcom Lublina raport z dokonań pierwszego dwulecia mojej prezydentury. Jestem to Państwu winien. W mojej ulotce wyborczej napisałem: nowoczesny urząd to wykwalifikowani pracownicy oraz sprawny system zarządzania. Prezydent to przede wszystkim dobry gospodarz i sprawny menedżer, który ma wizję rozwoju miasta.

To był jeden z ważniejszych postulatów mojego programu: usprawnić pracę administracji samorządowej najszybciej, jak to możliwe. Reorganizację urzędu przeprowadziliśmy już w pierwszym półroczu kadencji.

Naszym założeniem było skrócenie dystansu dzielącego obywatela od urzędnika. Te odległości były znaczące, świadczą o tym same liczby - ponad 1500 interesantów odwiedzających UM każdego dnia, a z drugiej strony 1000 urzędników rozproszonych wokół siedmiu departamentów, które mają swoją lokalizację aż w 17 punktach naszego miasta. Sposobem na uporządkowanie systemu stało się wprowadzenie do Lublina schematów rozwiązań wrocławskich. Powstały departamenty odpowiedzialne za infrastrukturę techniczną, rozwój miasta, sprawy obywatelskie, oświatę, kulturę i sport, finanse i organizację urzędu. Na ich czele stoją zastępcy prezydenta, skarbnik i sekretarz. Mojej osobie, jako prezydentowi, bezpośrednio podlegają wydziały bezpieczeństwa, kadr, promocji, kontroli wewnętrznej.

W moim przekonaniu nowoczesny urząd to takie miejsce, w którym nie ma ,,petentów", a są za to klienci urzędu miasta, skutecznie i sprawnie obsługiwani przez kompetentnych urzędników. Takim miejscem stały się Biura Obsługi Mieszkańców, miejsca, w których nie ma barier odgradzających mieszkańców od pracowników.

Nowe BOM-y wyróżnia jednolity system identyfikacji, wysoki standard wyposażenia i obsługi. Stale powiększamy sieć punktów BOM i poprzez ulokowanie ich w różnych dzielnicach naszego miasta. Jestem przekonany, że skróceniu drogi między obywatelami a urzędem przysłużyła się również zmiana internetowej witryny urzędu, na której umieszczono ponad 350 kart informacyjnych. Wskazują one Państwu sposób załatwienia po-szczególnych spraw. To wszystko odbywa się w ramach Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001-2001, systemu, który w oparciu o ogromny wysiłek organizacyjny zaczyna obowiązywać w Lublinie. Ostatnio odbyły się niezbędne audyty wewnętrzne i zewnętrzne, to oznacza, że UM otrzyma certyfikat ISO już w połowie stycznia.

Wewnątrz samego urzędu trwa proces informatyzacji obiegu dokumentów. Pracownicy zostali przeszkoleni w obsłudze systemu Mdok, a to oznacza, że każde pismo skierowane do urzędu jest utrwalone i kolejno przesłane do odpowiednich stanowisk pracy.

Bardzo przydatna jest możliwość sprawdzenia w każdej chwili, na jakim etapie wdrażania znajduje się każda konkretna, pojedyncza sprawa. Dla mnie, jako prezydenta miasta, bardzo ważna była sprawa utworzenia ,,Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości", bo to przecież znaczny krok na drodze uproszczenia procedur administracyjnych związanych z funkcjonowaniem lokalnego biznesu.

Nie kończymy wprowadzania zmian, wciąż staramy się wdrażać takie systemy zarządzania, które mają na celu zdynamizowanie i uskutecznienie procedur urzędniczych.

Dwa lata temu w moim programie wyborczym znalazło się również takie zdanie: Lublin - miasto znane w świecie.

Wiedziałem, że realizowane wówczas działania promocyjne nie stanowiły spójnej całości, a ich natężenie było zdecydowanie za małe, aby wypromować Lublin jako miejsce atrakcyjne dla turystów czy inwestorów. Niezbędne było opracowanie nowoczesnej strategii promocji miasta i jej konsekwentna realizacja. Z profesjonalnych badań opinii publicznej w Polsce, które przeprowadziliśmy wiosną 2007 wynika, że osoby, które odwiedziły nasze miasto, oceniają je zdecydowanie wyżej niż te, które nigdy u nas nie były. Konieczne jest zatem pokazanie rzeczywistych walorów Lublina, przekonanie wątpiących i zachęcenie ich do odwiedzenia naszego miasta.

Nowe logo wraz z systemem identyfikacji wizualnej zostało bardzo pozytywnie przyjęte w samym Lublinie i poza granicami naszego regionu. Można powiedzieć, że poprzez nasze działania promocyjne, a zwłaszcza trzy kampanie wizerunkowe, wzrosła rozpoznawalność Lublina.

Jako metropolia akademicka promowaliśmy się we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Nasze miasto promowało się również w internecie.

Stworzyliśmy od podstaw portal www.lublin.eu i tutaj osiągnęliśmy naprawdę duży sukces. 9 grudnia rozdano Webstary w IV edycji prestiżowego konkursu Webstarfestival 2008. Specjaliści z branży internetowej oraz internauci wybrali najlepsze strony www. Portal www.lublin.eu otrzymał nagrodę internautów oraz I nagrodę Akademii Internetu w kategorii administracja publiczna. www.lublin.eu to oficjalny portal miasta Lublin, który działa od kwietnia br.

Bardzo ważnym, nie tylko dla mnie, problemem, który znalazł się w moim programie wyborczym, była kwestia bezpieczeństwa Lublina.

Staram się przez cały czas o tym pamiętać, stąd uważam, że konieczna jest pomoc miasta dla policji, a przekazane grunty miejskie pod budowę komisariatów policji są widocznym sygnałem naszego współdziałania dla wzmocnienia bezpieczeństwa Lublina. W ciągu ostatnich dwóch lat o połowę zwiększyła się liczba kamer obserwujących miasto, obecnie mamy ich w Lublinie 44. Przygotowujemy sieć monitoringu do montażu następnych ponad 20 kamer w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów, w tym na terenie Starego Miasta i Śródmieścia. Rozbudowaliśmy system ostrzegania powodziowego dla miasta, zakupując i instalując kolejne czujniki poziomu wód, moduły nadawcze GPRS/GSM. Dokonaliśmy również zakupu sprzętu informatycznego i łącznościowego dla Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i miejskiego monitoringu wizyjnego na kwotę ponad 350 tysięcy złotych.

Niech nowy rok będzie pomyślny dla nas wszystkich, niech przyniesie sukcesy naszemu miastu.
Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie.

Adam Wasilewski
Prezydent Lublina

Kurier Lubelski, 24 grudnia 2008 r.