W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Program „Równać Szanse” w Lublinie

Program „Równać Szanse” w Lublinie
11.09.200811:05

Lubelskie Centrum Wolontariatu zaprasza 16 września br. na Regionalne Forum Edukacyjne, które odbędzie się na Wydziale Politologii UMCS (Plac Litewski 3). Będzie to już czwarte Forum Edukacyjne Programu „Równać Szanse” zorganizowane w tym roku.

Dotychczasowe spotkania odbyły się w Olsztynie, Opolu i Słupsku, przeprowadzonono także osiem Lokalnych Forów Edukacyjnych o zasięgu gminnym lub powiatowym.

Regionalne Fora Edukacyjne to spotkania osób pracujących z młodzieżą i dla młodzieży, na rzecz jej rozwoju, zwłaszcza w małych środowiskach. W forach uczestniczą przedstawiciele organizacji realizujących projekty w Programie „Równać Szanse”, animatorzy działań lokalnych, nauczyciele, przedstawiciele instytucji oświatowych, władze centralne i samorządowe oraz wiele innych osób, zainteresowanych problematyką wyrównywania szans młodzieży ze wsi i małych miast.

Tegoroczne Regionalne Forum Edukacyjne w Lublinie zostanie poświęcone rozwijaniu u młodzieży kompetencji społecznych. Organizatorzy chcą zaproponować uczestnikom skupienie się na trzech aspektach tego tematu. Po pierwsze celem forum będzie próba odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego kompetencje społeczne są ważne, w jakich obszarach są kluczem do sukcesu i w jakich sytuacjach człowiekowi pomagają. Po drugie w czasie forum zostaną zaprezentowane realizowane w Programie „Równać Szanse” projekty, które w modelowy sposób przyczyniają się do wspierania rozwoju młodzieży w obszarze kompetencji społecznych. Po trzecie uczestnicy odpowiedzą sobie na pytanie o to, jak realizować projekty uwzględniające potrzebę rozwijania kompetencji społecznych.

Program Forum przewiduje trzy części zróżnicowane ze względu na formę. Pierwszym elementem będą prezentacja Programu „Równać Szanse” oraz debata ekspertów na temat roli kształcenia umiejętności społecznych w procesie wspierania młodzieży z małych miejscowości. W panelu dyskusyjnym wezmą udział specjaliści – doświadczeni praktycy, autorzy wzorowych rozwiązań, projektów modelowych, a także przedstawiciele władz samorządowych.

W drugiej części forum uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach. Problematyka kształcenia umiejętności zostanie omówiona w oparciu o doświadczenia Laboratoriów Tematycznych Programu „Równać Szanse” – eksperymentalnej formy pracy najbardziej aktywnych lokalnych liderów związanych z Programem „Równać Szanse”. Pierwszy rok prac Laboratoriów dobiegł końca, warsztaty w czasie forum będą pierwszą okazją dla ich uczestników do podzielenia się zebranymi w trakcie rocznej pracy doświadczeniami i wiedzą.

Trzecia część forum zaspokoi oczekiwania osób, które zechcą w czasie forum poszerzyć zasób narzędzi, z których można skorzystać pracując z młodzieżą. Warsztaty zorganizowane w tej części zostaną poświęcone praktycznym aspektom pracy z młodzieżą. Prowadzący seminaria zaprezentują i poddadzą dyskusji nowatorskie metody pracy w ramach projektów, wypracowane i przetestowane w projektach, które koordynowali.

Podobnie, jak w przypadku innych forów, także w Lublinie nie zabraknie przedstawicieli projektów realizowanych w Programie „Równać Szanse”. Uczestnicy forum obok możliwości skorzystania z merytorycznej oferty forum staną się także uczestnikami kolorowego festiwalu pomysłowości i będą mieli okazję obejrzeć stoiska prezentujące różnorodne projekty.

Udział w forum jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmuje Centrum Wolontariatu pod nr tel. (081) 532 45 45. Więcej informacji na stronie www.rownacszanse.pl.
Szczegółowy program przebiegu Forum znajdziecie Państwo w załączniku.