W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przejęcie zadań z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami w Lublinie

Przejęcie zadań z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami w Lublinie
04.04.201215:24

Przejęcie przez Prezydenta Miasta Lublin niektórych zadań Wojewody Lubelskiego w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami ma na celu budowę racjonalnego systemu zarządzania dziedzictwem kulturowym Lublina, jako kapitałem rozwojowym miasta. W ramach Porozumienia zawartego z Wojewodą, Miasto Lublin przejęło istotne narzędzia, które będą służyć zarówno bezpośredniej ochronie zabytków i krajobrazu zabytkowych dzielnic Lublina, jak również staną się sposobem na poprawę estetyki najcenniejszych, historycznych części miasta.

Zgodnie z treścią porozumienia, przejęte przez Prezydenta Miasta Lublin właściwości realizować będzie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Prezydent Miasta Lublin podpisując porozumienie z Wojewodą Lubelskim przejął zadania z zakresu ochrony zabytków (w tym wydawanie zezwoleń i określanie zaleceń konserwatorskich) dotyczące obszaru zabytkowego zespołu Starego Miasta i Śródmieścia Lublina oraz zespołu Grodziska i Białkowskiej Góry, wpisanych do rejestru zabytków (za wyjątkiem zabytków architektury wpisanych do rejestru zabytków odrębnymi, indywidualnymi decyzjami oraz za wyjątkiem spraw dotyczących archeologii).

Podjęta przez Gminę Lublin próba organizacji procesu zarządzania dziedzictwem kulturowym przypada na okres przebudowy systemu ochrony dziedzictwa w Polsce, którego ważnym elementem są licznie powstałe w ostatnich latach samorządowe jednostki konserwatorskie, funkcjonujące aktualnie w ponad 80 samorządach. W coraz większym stopniu w Polsce samorządy podejmują się zadania wzięcia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe zgromadzone na ich terenie, które jest szczególnie ważne dla budowania i kształtowania lokalnej tożsamości i rozwoju lokalnego.

Szczegółowy wykaz zabytków, które pozostały w kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest załącznikiem do porozumienia i będzie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta.

Wstępnie uzgodnione jest kontynuowanie negocjacji z Wojewodą w celu przejęcia przez Prezydenta Miasta Lublin, dalszych kompetencji.

W ramach prac Biura, poza realizacją zadań Wojewody, realizowane jest obecnie także zagadnienie kompleksowego uregulowania problematyki estetyki zabytkowych wnętrz urbanistycznych Lublina, w tym reklam i innych informacji wizualnych.