W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przeprowadzka Centrum Monitoringu Wizyjnego

Przeprowadzka Centrum Monitoringu Wizyjnego
01.07.200814:56

Centrum Monitoringu Wizyjnego (CMW)- referat w Wydziale Bezpieczeństwa Mieszkańców i  Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin został przeniesiony z ul. Szczerbowskiego 6 wraz z obsługą, tj. funkcjonariuszami Policji, do nowej siedziby przy ul. Okopowej 11. P.o. kierownika referatu jest Michał Błasik, a numery telefonu i faksu to - odpowiednio - 081 466 1740 i 081 466 1741.

O CMW w nowym miejscu i jego zadaniach pisze dzisiejszy "Kurier Lubelski". Artykuł zamieszczamy poniżej.

"Wielki Brat w nowym lokum"
"MIEJSKIEMU MONITORINGOWI ZROBIŁO SIĘ ZA CIASNO"

"Centrum miejskiego monitoringu ma nową siedzibę. Przeniosło się do magistrackiej kamienicy przy ul. Okopowej. To tymczasowe lokum, za rok lub dwa będzie kolejna przeprowadzka. Docelowa siedziba ma się mieścić w powojskowym gmachu u zbiegu al. Kraśnickiej z ul. Głęboką, o który zabiega ratusz.

Do przeprowadzki magistrat przymierzał się od kilku miesięcy. Dotychczasowa siedziba przy ul. Szczerbowskiego stała się za ciasna po rozbudowie systemu.

– Nie mieliśmy gdzie umieścić pracowników. Poprzednio zajmowaliśmy pomieszczenie o powierzchni 20-30 mkw., obecnie mamy do dyspozycji 100 mkw. – podkreśla Jerzy Ostrowski, dyr. Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego UM Lublin.

– Komfort pracy jest nieporównywalny – przyznał sierżant sztabowy Marek Mendak z KMP, który obsługuje monitoring.

Głównym elementem nowego centrum dowodzenia monitoringiem jest wielka ściana wizyjna. Miasto kupiło ją trzy miesiące temu. Łącznie ma 6 mkw. powierzchni. Kosztowała 240 tys. zł.

– Można na niej wyświetlać jednocześnie obraz ze wszystkich kamer, które działają na lubelskich ulicach. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na ekranie może się pojawić przekaz wizyjny tylko z jednej kamery. To wysokiej klasy urządzenie – dodaje Michał Błasik, kierownik monitoringu wizyjnego z WBMiZK.

W nowej siedzibie utworzono pięć stanowisk pracy (w poprzedniej były dwa). Oprócz policjantów zatrudnienie mają tu znaleźć osoby niepełnosprawne.

– Obok monitoringu wizyjnego działają też służby odpowiedzialne m.in. za kontrolę stanu lubelskich wód, nadzór nad pogodą. Pojawi się też dyżurny ruchu kołowego, który będzie monitorował natężenie i płynność ruchu na lubelskich ulicach. Niewiele miast wojewódzkich może się pochwalić podobnym centrum, choć oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia – przekonuje Ostrowski.

Zainstalowane urządzenia są przystosowane do obsługi ok. 60-80 kamer. Na terenie Lublina magistrat ma ich obecnie 44, z czego 25 jest wpiętych do systemu.

– Ponadto będzie tu trafiał obraz z kamer szkolnego monitoringu, który obejmuje 170 placówek – zapowiada Ostrowski.

Miejski system wizyjnej kontroli ulic ma się w tym roku powiększyć o kolejnych 20-25 kamer. Aby objąć nadzorem najważniejsze miejsca w Lublinie, potrzebna jest sieć zbudowana ze 100-150 kamer.

Nowa siedziba centrum monitoringu ma charakter tymczasowy. Miasto planuje, że najpóźniej w ciągu dwóch lat przeniesie się do zajmowanego przez wojsko gmachu u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej. O przejęcie budynku zabiega w MON prezydent Lublina Adam Wasilewski.

– To idealna lokalizacja. Duży, ale nierzucający się w oczy obiekt, z pełną infrastrukturą, m.in. teleinformatyczną, przystosowany jest do działalności służb – ocenia Ostrowski".

Artur Jurkowski, Kurier Lubelski z 1 lipca 2008 r.