W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przestrzenny kształt centrum wiedzy

Przestrzenny kształt centrum wiedzy
22.11.200714:08

Dyskusję na temat przestrzennego kształtu centrum wiedzy, które ma stanąć w Parku Ludowym, zaplanowano na 26 listopada w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" o godz. 19.00. Będzie to również okazja, aby zaprezentować prace nadesłane na konkurs na najlepszy projekt architektoniczny instytucji. Swoimi pomysłami podzielą się z mieszkańcami studenci Politechniki.

Przedsięwzięcie zrealizowano pod patronatem prezydenta Lublina dr. inż. Adama Wasilewskiego oraz rektora Politechniki Lubelskiej prof. Józefa Kuczmaszewskiego w ramach projektu "Centrum interaktywnej edukacji i prezentacji wiedzy w Lublinie".

 

14 listopada rozstrzygnięto studencki konkurs na projekt centrum interaktywnej edukacji i prezentacji wiedzy. Głównym celem organizatorów było włączenie studentów architektury w proces kreatywnego myślenia o przestrzeni Lublina.

Konkurs zorganizował prof. Dobrosław Bagiński, pracujący właśnie nad koncepcją inwestycji, jaką miasto planuje w zdewastowanym dziś Parku Ludowym. Nagrodę rektora Politechniki Lubelskiej otrzymał projekt trzech autorów: Sebastiana Łucjana, Przemysława Metki oraz Doroty Flor. Oprócz pracowni z profesjonalnym sprzętem młodzi architekci proponują otworzenie w budynku restauracji oraz księgarni połączonej z czytelnią.
Wyróżnienie w konkursie przyznano projektowi Marleny Boczek, Angeliki Sierpień, Wiktora Anyża oraz Patryka Turewicza. Proponowany przez nich budynek będzie miał dużo przeszkleń, dzięki czemu pomieszczenia zyskają na dobrym oświetleniu oraz otworzą wnętrze na otaczający centrum park.
Adam Spychała, kolejny wyróżniony, nazwał swój projekt "Cumulus". Zainspirowało go niebo z wędrującymi po nim chmurami. Taki kształt budynku zaciekawi młodych ludzi, sprawi, że będą chcieli wejść do środka i zainteresować się wiedzą, która będzie tam serwowana - uważa autor projektu.
Nagrodę przyznaną przez prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego zdobył Mateusz Pakuła. Wyróżnienie otrzymał także Krzysztof Jaraszkiewicz.

Czym ma być centrum wiedzy? 

Centrum to placówka naukowo-edukacyjna umożliwiająca społeczeństwu dostęp do wysoko kwalifikowanej, nowoczesnej wiedzy. Pomysł wyróżnia zarówno otwarty charakter instytucji, jak też popularny i szczególnie atrakcyjny sposób prezentowania szerokiego zakresu tematyki naukowej. Główny adresat oferty centrum to młodzież szkolna i akademicka.