W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Publikacja na 700 - lecie
15.01.201314:16

Księgi wójtowsko-ławnicze miasta Lublina z XV wieku to publikacja najstarszych zachowanych ksiąg miejskich - zaprezentowana dziś podczas konferencji prasowej w ratuszu. - Tą publikacją chcieliśmy zapoczątkować obchody 700 - lecia naszego miasta - powiedział Piotr Dymmel - dyrektor Archiwum Państwowego.

Publikacja to efekt, trwającej od końca 2009 r. do maja 2012 r., pracy zespołu historyków-mediewistów z Instytutu Historii UMCS: Grzegorza Jawora, Małgorzaty Kołacz-Chmiel i Anny Sochackiej. Przygotowali oni tekst i opracowali edycję. Wstęp przy udziale wydawców napisał Piotr Dymmel – dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie i jednocześnie pracownik w Instytucie Historii UMCS. Jest on inicjatorem i redaktorem serii wydawnictw źródłowych Fontes Lublinenses, w ramach której, jako t. 4, opublikowano również Księgi wójtowsko-ławnicze. Prezentowana publikacja jest edycją najstarszych zachowanych ksiąg miejskich Lublina, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie.