W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Reportaż o okręcie wojennym ORP Lublin w lubelskiej telewizji

Reportaż o okręcie wojennym ORP Lublin w lubelskiej telewizji
08.11.200709:44

Lubelski Ośrodek TV pokaże dzisiaj reportaż "Urodziny okrętu" o okręcie wojennym ORP Lublin, stacjonującym stale w Świnoujściu. Emisję zaplanowano o godz. 18.43.

12 października tego roku minęła 18. rocznica podniesienia bandery po raz pierwszy na ORP Lublin. Z tej okazji przedstawiciele naszego miasta z wiceprezydentem Pawłem Fijałkowskim na czele wybrali się do Świnoujścia wręczyć kapitanowi okrętu - Mariuszowi Siekierze "dowód osobisty" okrętu. Była to sporego formatu plansza, wykonana przez pracowników Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, z wykorzystanymi elementami graficznymi autentycznego dowodu osobistego i z oryginalnym podpisem prezydenta miasta oraz fotografią okrętu zamiast fotografii człowieka (pomysł Benona Bujnowskiego, zastępcy dyrektora MDK 2).

Wszyscy marynarze ORP Lublin otrzymali miniaturę "dowodu osobistego" swojego okrętu. Dowództwo dywizjonu okrętów również. Pomysł bardzo się spodobał dowódcom i marynarzom (po raz pierwszy w Polsce obchodzono taką "osiemnastkę" na okręcie) i niewykluczone, że inne załogi przejmą ten zwyczaj. Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii lubelskich autorów.

Reportaż "Urodziny okrętu" pokazuje życie załogi na okręcie, także podczas ćwiczeń na Bałtyku, gdzie strzela się ostrą amunicją do celu na wodzie czy stawia miny - ORP Lublin jest okrętem transportowo-minowym. Potrafi podpłynąć niemal do samej plaży (ma tylko 2 m zanurzenia), wyrzucić transportowany sprzęt lub oddział wojska i ściągnąć się z powrotem na własnych kotwicach na pełne morze. Okręt brał udział w manewrach NATO na Bałtyku.

scenariusz i realizacja: Adam Kulik
zdjęcia: Piotr Miłkowski, Krzysztof Żakowski i Henryk Nagrodzki
dźwięk: Norbert Wiciński