W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rola miast Lubelszczyzny we współorganizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012...

Rola miast Lubelszczyzny we współorganizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012...
01.04.200812:38

Wczoraj (31 marca) o godz. 9.00 w sali obrad Rady Miasta lubelskiego ratusza odbyło się spotkanie poświęcone inwestycjom drogowym i kolejowym na Lubelszczyźnie, związanym z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. W rozmowach uczestniczyli prezydenci czterech miast: Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina i Zamościa.

Na spotkanie zaproszeni zostali europosłowie, parlamentarzyści z Województwa Lubelskiego, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz instytucje uczestniczące w organizacji EURO 2012. 

Nasz region znajduje się na granicy Polski i Ukrainy, krajów - gospodarzy EURO 2012, a ruch tranzytowy pomiędzy stadionami, na których zaplanowano mecze, odbywać się będzie przez miasta regionu.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnych kierunków działań, mających przyspieszyć realizację inwestycji drogowych i kolejowych w naszym regionie, stanowiących korytarze komunikacyjne, którymi przemieszczać się będą uczestnicy finałów.
Wykaz niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji wraz z materiałem opracowanym przez miasta został przesłany do Donalda Tuska- prezesa Rady Ministrów oraz wszystkich europarlamentarzystów i parlamentarzystów Ziemi Lubelskiej.

Prezydenci miast na prawach powiatu Województwa Lubelskiego zgłaszają konieczność wyznaczenia dla potrzeb Euro 2012 „północnego korytarza komunikacyjnego Polska-Ukraina”, przeprowadzenia przedsięwzięć inwestycyjnych. „Euro 2012” i wpisania ich na podstawie art. 1 ust. 2 i 4 Ustawy z dnia 7 września 2007r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (Dz. U. Nr .173 poz. 1219) na listę przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia turnieju tj.:

1.budowę drogi ekspresowej dwupasmowej S-12 na odcinku Piaski przez Chełm do przejścia Granicznego w Dorohusku
2.budowę drogi ekspresowej dwupasmowej S-17 na odcinku Piaski przez Zamość do przejścia granicznego w Hrebennem
3.przebudowa węzła komunikacyjnego w Zamościu prowadzącego do dwóch przejść granicznych: Hrebenne i Zosin – budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w ciągach dróg krajowych 17 oraz 74
4.budowę tzw. obwodnicy południowej Chełma – umożliwiającej rozdzielenie ruchu do dwóch przejść granicznych: w Dorohusku i w Zosinie k/Hrubieszowa
5.remont drogi krajowej Nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm (aktualna droga do przejścia granicznego w Dorohusku)
6.budowa Trasy Zielonej – II etap od ul. Głębokiej do ul.Krochmalnej w Lublinie
7.modernizację linii kolejowej relacji Warszawa-Lublin-Rejowiec-Chełm-granica państwa
w Dorohusku-Kijów
8.modernizację linii kolejowej relacji Warszawa – Lublin – Zawada – Zamość - granica państwa w Rawie Ruskiej – Lwów
9.budowa drogi dojazdowej do węzła drogowego „DĄBROWICA” obwodnicy Miasta Lublin w ciągu dróg ekspresowych S12, S17 i S19.

Z szacunków zrobionych na poziomie rządowym, potencjalna ilość kibiców (7-8 mln podróżnych), którzy będą przemieszczać się również przez nasz region, wskazuje na konieczność podjęcia działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. W planach przygotowań do rozgrywek mistrzostw należy uwzględnić przeprowadzenie inwestycji na obszarze Województwa Lubelskiego, w tym na terenie miast na prawach powiatu tj.: Lublina, Chełma i Zamościa. Należy również rozważyć konieczność rozdzielenia w czasie trwania mistrzostw ruchu drogowego samochodowego od towarowego ruchu tranzytowego.