W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozstrzygnięcie Konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego 2015

Rozstrzygnięcie Konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego 2015
02.06.201514:19

Sąd Konkursowy Lubelskiego Funduszu Filmowego w składzie: Krzysztof Komorski - przewodniczący, Agnieszka Wiechnik - sekretarz i Marek Drążewski – członek jury, ocenił trzynaście projektów filmowych zgłoszonych w konkursie, którego przedmiotem jest przygotowanie materiału programowego, polegającego na produkcji filmu fabularnego, serialu telewizyjnego, filmu dokumentalnego lub filmu animowanego, przeznaczonego do emisji w telewizji lub w internecie a ponadto prezentowania podczas festiwali filmowych, związanego z Lublinem, który może się przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku.

Sąd dysponował kwotą 400 tys. zł z budżetu Lubelskiego Funduszu Filmowego.



Każdy z członków Sądu Konkursowego ocenił projekty zwracając uwagę na poprawność wniosku, znaczenie dla realizacji celów konkursu - promocji Lublina, jak również dotychczasowy dorobek wnioskodawcy, a w przypadku debiutu - dorobek promotora, walory artystyczne, poznawcze i oryginalność projektu oraz harmonogram i strategię realizacji. Jeden z wniosków odpadł w pierwszym etapie konkursu z powodu błędów formalnych. Pozostałych 12 propozycji zakwalifikowało się do drugiego etapu. Po wnikliwym rozpatrzeniu, biorąc pod uwagę ich przygotowanie, różnorodność oraz zgodność z celami i regulaminem konkursu Sąd Konkursowy rekomendował następujący podział środków:

1 „Historia bez cenzury – Unia Lubelska” (kwota dotacji 11 075 zł) - film dokumentalny reż. Tomasz Okoń, prod. Agencja Produkcji Telewizyjnej i Reklamowej „Big-Art” Tomasz Okoń.

Wniosek zdobył uznanie za prawdę historyczną podaną w interesującej formie, która na dobre zadomowiła się w internecie. Filmy z tego cyklu mają ok. 400 tys. odsłon. Lekka i błyskotliwa forma przekazu historycznego trafia do szerokiej polskiej widowni rozproszonej na całym świecie.

2 „Lublin 1939 - Tajemnica śmierci wojewody” (kwota dotacji 70 000 zł) - film dokumentalny reż. Hanna Zofia Etemadi prod. Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Lublinie.

Atutem projektu są archiwalia, amatorskie filmy Lublina sprzed wojny i mało znane prywatne zdjęcia. Autorka zapowiada dotarcie do rodzinnych zbiorów rodziny Albina dr Tramencourta oraz archiwów niemieckich i odkrycie tajemnicy gdzie i jak zginął ostatni, przedwojenny wojewoda. Śledztwo zmierzające do wyjaśnienia okoliczności śmierci oraz miejsca pochówku wszczął IPN.

3 „Zaczęło się nad Bystrzycą. Podziemne drukarnie Lublina” (kwota dotacji 30 000 zł) - film dokumentalny reż. Leszek Wiśniewski prod. Alter Ego Magdalena Kołodziejczyk.

Film porusza ważny lecz mało znany temat w naszej najnowszej historii dotyczącej wolnego słowa. Dokument pozwoli poznać grupę odważnych lublinian - drukarzy, kolporterów i wydawców, którzy za pomocą niezależnych wydawnictw podjęli walkę o wolną Polskę.

4 „Żołnierze wyklęci”(kwota dotacji: 30 000 zł) - film dokumentalny reż. Piotr Weychert prod. Media Kontakt Sp. Z o. o.

Historia Żołnierzy Wyklętych działających na terenie naszego województwa i Lublina to temat przewodni zmierzający do budowania świadomości historycznej.