W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza pilotażowa edycja projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”

Rusza pilotażowa edycja projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”
24.01.202214:23

Rozwijanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości oraz wsparcie postaw przedsiębiorczych wśród lubelskiej młodzieży to cele rozpoczynającej się pierwszej edycji projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”. Jest to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Lublin i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie wpisuje się w serię działań związanych z otrzymaniem przez Miasto Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży.

– Wychodzimy z nową inicjatywą kierowaną do młodych mieszkańców Lublina. Z myślą o ich dobrym starcie w dorosłość, udanym rozpoczęciu życia zawodowego czy kolejnych etapów nauki, chcemy wprowadzić naszą młodzież w tematykę szeroko pojętej przedsiębiorczości. Edukacja w tym zakresie pozwoli na świadome wybory zarówno drogi dalszego kształcenia, jak i w niedalekiej przyszłości, również rozwoju ścieżki kariery. Projekt stanowi kontynuację i rozwinięcie dotychczas realizowanego wraz z partnerami Miasta Lublin innowacyjnego projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”, w którym od 2019 roku biorą udział młodsi uczniowie lubelskich szkół – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekt „Przedsiębiorcza Młodzież” jest adresowany do uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z terenu Miasta Lublin. Uczniowie wezmą udziału w specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez pracowników UMCS, a także w wizytach studyjnych u lubelskich przedsiębiorców, w tym z sektora kreatywnego. Uczestnicy będą również mieli realny wpływ na promocję projektu poprzez tworzenie profesjonalnych relacji medialnych z jego przebiegu pod opieką specjalistów z Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wartością dodaną dla uczniów będzie możliwość uczestniczenia w Akademii Przedsiębiorczości UMCS i zwiedzenia kampusu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Biorący udział w projekcie uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas warsztatów i zrealizować projekty doradcze dla lubelskich przedsiębiorców z zakresu promocji produktów w social mediach. Projekty te mogą zostać zgłoszone do Konkursu na najlepszy projekt doradczy, w którym przewidziane są nagrody. Natomiast dla nauczycieli - opiekunów uczniów - przewidziany jest pakiet szkoleń i warsztatów m.in. z zakresu zarządzania stresem, zarządzania zasobami ludzkimi, czy pracy z młodzieżą.

– Partnerstwo w relacjach i współpraca są jednymi z najważniejszych efektów, które chcemy osiągnąć poprzez liczne planowane i już realizowane inicjatywy w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Projekt „Przedsiębiorcza Młodzież” idealnie wpisuję się w nasze działania. Jego założenia są zarówno odpowiedzią na potrzeby i aspiracje młodzieży, jak i szansą dla przedsiębiorców na wykorzystanie pomysłów oraz kreatywności młodych w promocji produktów i usług – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Rekrutacja uczestników i partnerów projektu rozpoczyna się dziś, 24 stycznia i będzie trwać do 6 lutego 2022 r. Do udziału zgłaszać mogą się placówki oświatowe, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Miasta Lublin oraz przedstawiciele przemysłów kreatywnych, dla których równie ważne, jak dla organizatorów, jest wspieranie postaw przedsiębiorczych u młodzieży. Przewiduje się, że w pierwszej edycji projektu udział weźmie około 300 uczniów (10 klas) z lubelskich szkół ponadpodstawowych.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin rekrutacji znajdują się na stronie: www.gospodarczy.lublin.eu.

Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 pilotażowa edycja projektu zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej, z zachowaniem niezbędnych zasad reżimu sanitarnego. Projekt jest realizowany we współpracy z lubelskimi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami przemysłów kreatywnych.