W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rynek pracy w Lublinie
17.12.201314:14

8 800 nowych miejsc pracy i dodatkowo ponad 3 500 miejsc aktywizacji zawodowej powstało w Lublinie od początku kadencji Krzysztofa Żuka. Prawie 3 000 nowych miejsc pracy stworzyli przedsiębiorcy reprezentujący branże priorytetowe i wspierające dla miasta: BPO, IT, przemysł spożywczy oraz motoryzacja, logistyka i transport, farmacja i ochrona zdrowia, biotechnologia, energia odnawialna. Liczba osób bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy spadła z 8 osób w roku 2011 do 5,6 w 2012 i 4,5 w 2013.

Głównym zadaniem samorządu w kontekście rynku pracy jest kreowanie właściwych warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie przyjaznego klimatu dla biznesu. Działania Miasta Lublin w tym zakresie skupiają się woków następujących obszarów:

  • Przygotowanie terenów inwestycyjnych dla inwestorów: 86 mln PLN (UE: ok. 45,5 mln PLN), w ramach projektów: „Infrastruktura dla strefy ekonomicznej na Felinie w Lublinie etapy I i II” oraz „Infrastruktura dla aktywizacji gospodarczej w dz. Bursaki i Rudnik”.
  • Budowa infrastruktury dla biznesu: budowa lotniska i współpraca w zakresie rozbudowy siatki połączeń, budowa dróg dojazdowych do północnej obwodnicy Lublina oraz budowa i modernizacja dróg wewnątrz miasta
  • Zwolnienia z podatku od nieruchomości
  • Współpraca z uczelniami w zakresie tworzenia kierunków i specjalności przydatnych dla lokalnej gospodarki
  • Modernizacja szkolnictwa zawodowego: listy intencyjne o współpracy szkół z przedsiębiorcami w zakresie kształcenia zawodowego oraz programy kształtowania kompetencji matematycznych i inżynierskich w szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin
  • Pozyskiwanie nowych inwestorów:
- rok 2011: Billenium, Proama, Ursus; SSE: MPC Metal, Multivac, Laboratoria Natury
- rok 2012: Warbo, SoftSystem; SSE: Intrograf, Invest Bistro, Maxbud, Margomed
- rok 2013: Sii, Transition Technologies, Sollers Consulting, Baxter Manufacturing (wsparcie IT), Alior Bank, rozbudowa: Raben; SSE: Europiek, PZ Cormay, ABM, Lift Service, Medi-Sept, GT-85, RBM Apex
Dynamicznie rozwija się Podstrefa Lublin. 2013 rok był rekordowym pod względem wydanych pozwoleń na działalność na jej terenie – miasto pozyskało 7 nowych inwestorów. 23 firmy, które dotychczas dostały zezwolenie na działalność w podstrefie Lublin zadeklarowały utworzenie ok. 1000 miejsc pracy, a tylko 10 już działających zatrudnia obecnie ponad 1020 osób. Trwa także rekrutacja do powstającego zakładu firmy ABM (120 miejsc).

Miejsca pracy powstają również poza Podstrefą. Wybrane przykłady: Ursus zatrudnia obecnie 100 osób i planuje utworzenie co najmniej 100 kolejnych etatów. Alior Bank uruchomił Biuro Relacji z Klientem (170 miejsc), dynamicznie rozwija się także reprezentująca branżę ubezpieczeniową Proama, która do końca tego roku ma zatrudniać łącznie 270 osób. Na terenie b. Odlewni rozpoczęła działalność firma Warbo (50 miejsc), rozbudowało się centrum logistyczne firmy Raben (40 miejsc). Zwiększanie zatrudnienia, w związku z rozbudową zakładu, deklaruje również Lubella (kilkadziesiąt miejsc) i Stock Polska (20 miejsc). Prężnie rozwija się branża IT, która jest jedną z kluczowych dla Lublina. Rynkowy gigant Asseco Business Solutions korzysta w dużej mierze z lubelskich zasobów kadrowych. W ostatnim czasie swoje oddziały uruchomiły tu także m.in. firmy Sii, Transition Technologies, SoftSystem czy Sollers Consulting, tworząc łącznie ok. 150 nowych etatów.

Obecne zatrudnienie w branży IT wynosi w Lublinie ok 1500 osób. W latach 2011-2013 przyrost miejsc pracy w tym sektorze wyniósł 550 osób. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracę w latach 2011-2013 znalazło prawie 600 osób.