W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Skateboardowy Lublin...
28.02.200815:10

Dynamiczny, pełen pozytywnej energii skateboardowy Lublin to obraz, który może wspomóc promocję naszego miasta. Prezydent Lublina, honorując twórców filmu „Kocham Lublin” - Bońka Falickiego i Jakuba Boczkowskiego - pieniężnymi nagrodami, wyraził swoją aprobatę dla pomysłu.

Młodzi, pełni pasji deskorolkarze, na czele z Bońkiem Falickim z Upside Lubelskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych, przekonywali w ratuszu na konferencji prasowej (28 lutego), że jest to nie tylko doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też możliwość "artystycznego rysowania" wizji Lublina. Multimedialna prezentacja pozwoliła zebranym w sali konferencyjnej dziennikarzom i zaproszonym przedstawicielom urzędu poznać szczegóły pomysłu. Konkretnie chodzi o wykorzystanie skwerów, zatoczek i placów oraz ciągów niektórych chodników do deskorolkowych akrobacji. Przeszkody, które ustawiane byłyby w tych miejscach, nawiązywałyby do symboli miasta poprzez swój kształt czy malowane na nich obrazy. Pasjonaci uprawiający w takich miejscach ten sport, byliby równocześnie świadectwem witalności i kreatywności lublinian.

Zapał młodych ludzi spotkał się z przychylnym stanowiskiem władz miasta. Prezydentowi Adamowi Wasilewskiego oraz zastępcy prezydenta Włodzimierzowi Wysockiemu podoba się pomysł skatespotów. „Z chwilą, kiedy dowiedziałem się o koncepcji, zdecydowałem, że trzeba takie obiekty budować" – powiedział zachęcony wizją młodych ludzi gospodarz miasta.

W trakcie spotkania, jeszcze przed obejrzeniem krótkiego dzieła o Lublinie, jego twórcy - Boniek Falicki (autor idei filmu i koncepcji skatespotów) oraz Jakub Boczkowski (producent filmu) otrzymali od władz miasta pieniężne nagrody. „Kocham Lublin” spodobał się uczestnikom spotkania – w ten sposób powiększyło się grono miłośników tej „artystycznej, lubelskiej reklamówki”, którzy od jakiegoś czasu dają temu wyraz w internecie (patrz).

Zaprezentowana koncepcja wpisuje się w tworzenie wizerunku Lublina jako miejsca interesujących wydarzeń kultury i aktywnych w tym obszarze mieszkańców. „Skatespoty to inny rodzaj spojrzenia na architekturę, stymulowanie do zainteresowania się sztuką” - opowiadał Boniek Falicki. Nie bez przyczyny określenie „skateboarding is an artform” od jakiegoś już czasu funkcjonuje w opisach tego zjawiska.. Taka wizja zbiega się z kształtowanym wizerunkiem naszego miasta jako prężnego ośrodka kultury i wspomogłaby nas w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W Lublinie wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania tą aktywnością. Z roku na rok przybywa pasjonatów jazdy na deskorolce, a sam Lublin coraz wyraźniej zaznacza się na skateboardowej mapie Polski. Jest kilka miejsc, które w sposób szczególny odpowiadają fascynatom tego sportu. Według nich skatespoty mogłyby powstać np.: na Podzamczu, na skwerze przy ul. Zamojskiej czy w Ogrodzie Saskim. Na razie jednak realizacja pomysłu wymaga ustalenia formalnych kwestii, takich jak chociażby zgoda właściciela proponowanych terenów. Po przebrnięciu przez te wymogi planowane jest założenie dwóch/trzech skatespotów jeszcze w tym roku, a w przyszłym nawet dziesięciu. Realizacja wizji nie wymaga dużych nakładów finansowych, a w Lublinie jest, jak twierdzą młodzi zapaleńcy, dużo przestrzeni, która nadawałaby się do zaadaptowania.

Organizatorzy konferencji prasowej to UPSIDE Lubelskie Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych i Młodzieżowa Rada Miasta Lublin.

Obecni, organizatorzy konferencji:

* Boniek Falicki - stowarzyszenie Upside, twórca koncepcji i idei filmu Kocham Lublin, autor koncepcji skatespotów
* Jakub Boczkowski - producent filmu Kocham Lublin
* Michał Konopelko - delegat Młodzieżowej Rady Miasta Lublin
* Inez Siemczyn - przewodnicząca Komisji Kultury Młodzieżowej Rady Miasta Lublin
* Szymon Pietrasiewicz - animator kultury
* Jacek Harasimiuk - autor lubelskiego filmu skateboardingowego Punishment, koordynator skateboardingu w Plaza Lublin.
* Michał Kucharz - skater
* Michał Mazur - jeden z najlepszych skaterów w Polsce, zwycięzca pierwszych zawodów deskorolkowych w 2008 w Kielcach (w zeszły weekend - 24.02)
* Kuba Rubaj - fotograf deskorolkowy

Zaproszeni goście:

* prezydent Lublina Adam Wasilewski
* zastępca prezydenta Włodzimierz Wysocki
* przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Dreher
* szef klubu PiS w Radzie Miasta Lublin Piotr Kowalczyk
* szef klubu PO w Radzie Miasta Lublin Darek Piątek