W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Słowo daję, że będzie bajkowo......

Słowo daję, że będzie bajkowo......
29.06.200912:03

Wcale nie za siedmioma górami i wcale nie za siedmioma rzekami czy lasami tylko u nas w Lublinie. Tajemnicze potwory, dobre duszki, piękne, przetowłose królewny i odważni rycerze na podniebnych rumakach zawitają już dzisiaj (3 - 5 lipca) do grodu nad Bystrzycą. Na lubelskie Stare Miasto powraca festiwal niezwykły, niepodobny do innych - Festiwal Opowiadaczy "Słowodaję".

W wydarzeniu wezmą udział polscy artyści działający w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii. Warsztaty Kultury zapraszają wszystkich w przedziale wiekowym od lat 0 do 100 lat.

Sztuka opowiadania to nic innego, jak kultywowanie żywego słowa w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami, nawiązujące do zapomnianych tradycji wielu narodów i kultur. Gawędziarstwo, w dwudziestym wieku zepchnięte na margines, przeżywa dziś na świecie prawdziwy renesans. Od lat w wielu krajach powstają ośrodki propagujące współczesną sztukę opowieści, odbywają się festiwale, warsztaty i spotkania. Powstają projekty artystyczne oparte o badania nad oralnością – np. we Francji historia opowiadania stała się już odrębną dziedziną artystyczną, która bywa również wykładana w szkołach i na uniwersytetach.

W Polsce sztuką opowieści zajmuje się od 1997 roku Grupa Studnia O, której członkowie - Jarek Kaczmarek i Małgorzata Litwinowicz gościć będą na festiwalu „Słowo Daję”. Zaprezentują programy adresowane nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych, inspirowane baśniami Andersena, bajkami słowiańskimi i... kosmiczną misją statku Apollo 17.

Natomiast Michał Malinowski i Muzeum Opowiadaczy proponują podróż w świat bajek południowoamerykańskich, marokańskich, wyprawę w krainę Rakugi (japońskiej formy sztuki opowiadania), baśni Wilhelma Hauffa, współczesnej literatury izraelskiej oraz tradycyjnych podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach.

Dobrze znany lublinianom Teatr NN również będzie miał swój udział w planowanym wydarzeniu. Witold Dąbrowski zaprezentuje spektakl „Tajbełe i jej demon” oparty na prozie I. B. Singera.   
Drugim lubelskim akcentem będą „Charaktery Marrakeszu”, czyli zainspirowany studium charakterologicznym Teofrasta z Erezos słowno-muzyczno-wizualny program Tria Baja - Przemka Buksińskiego, Karola Gadzało i kolektywu kilku.com.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty opowiadania, które poprowadzi Jarek Kaczmarek z Grupy Studnia O.  Zajęcia odbywać się będą w dniach 5 – 7 lipca 2009 (3 x 3 godz.). Koszt uczestnictwa to 70 zł. Kurs skierowany jest do wszystkich osób chcących opowiadać i słuchać opowieści – współtworzyć i doświadczyć „sytuacji opowiadania”. Warsztat organizuje Stowarzyszenie „Grupa Studnia 0”. Zapisy i informacje – Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin, tel. 081 533 09 04