W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie lubelskiej branży IT / ICT

Spotkanie lubelskiej branży IT / ICT
19.11.201414:47

Za nami kolejne już spotkanie lubelskiej branży IT/ICT, które realizowane są w ramach programu Lubelska Wyżyna IT. Coraz liczniejsza obecność przedstawicieli biznesu, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu wskazuje, że inicjatywa jest dobrze postrzegana wśród lubelskiej branży oraz jest doskonałą platformą wymiany informacji, wiedzy oraz doświadczeń, ale również do networkingu.

Spotkanie, w którym wzięło udział prawie 40 osób reprezentujących ponad 30 lubelskich firm IT oraz uczelni wyższych, poświęcone było trzem zakresom tematycznym: prezentacji założeń kampanii promocyjnej Lubelskiej Wyżyny IT, możliwościom uzyskania dofinansowania środków unijnych dla branży IT oraz praktycznych aspektów zatrudnienia informatyków z Ukrainy i Białorusi.

- Cieszy nas coraz liczniejsze zaangażowanie przedstawicieli lubelskiej branży IT w nasze działania. Mamy nadzieję, że te spotkania będą owocować rozwojem lubelskiego ekosystemu IT. Szczególnie, że do naszej inicjatywy dołączyli przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych, którzy już teraz otworzyli się na współpracę z firmami IT, a nasze działania przyczynią się do dalszego rozwoju tej współpracy i stworzenia silnego środowiska w Lublinie. – powiedział Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Pierwsza część spotkania poświęcona została prezentacji założeń kampanii promocyjnej Lubelskiej Wyżyny IT, która oparta została o content marketing przy wykorzystaniu infografik. Kampania będzie skierowana do szerokiej grupy docelowej, w tym uczniów, studentów, środowiska biznesu oraz nauki, a za cel postawiono sobie identyfikację z ideą LWIT i poczucie przynależności do wypiętrzającej się wyżyny IT w Lublinie. W ramach kampanii uruchomiony został fan page (facebook.com/LubelskaWyzynaIT), strona www.lwit.lublin.eu, powstanie 5 prezentacji multimedialnych sprofilowanych do poszczególnych grup docelowych, przeprowadzony zostanie press tour, a zakończenie kampanii należeć będzie do kampanii bilboardowej.

W drugiej części spotkania zaprezentowano nowe możliwości wsparcia oraz uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programu Horyzont 2020, którą poprowadził Marcin Sobczak, Prezes firmy MS Consulting Group – 77 mld euro zostało przeznaczone dla Polski z funduszu spójności na lata 2014 – 2020. To największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Swoim zakresem obejmuje trzy dotychczas odrębne programy wspierania badań na poziomie unijnym: Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, dedykowaną innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Ten ogromny zastrzyk finansowy powinniśmy racjonalnie i mądrze wykorzystać. – dodał.

W części poświęconej praktycznym aspektom zatrudnienia informatyków z Ukrainy i Białorusi, Kacper Gazda, Prezes firmy Milo Solutions przedstawił własne doświadczenia z tej dziedziny. Wskazał zarówno jakich narzędzi używa firma w procesie rekrutacji oraz uczelnie i instytucje, z którymi współpracuje przy pozyskiwaniu pracowników. – Na pewno pomocne są wszystkie strony internetowe, na których ogłaszają się pracownicy z Ukrainy i Białorusi. Korzystamy również ze wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego. Jednak największą korzyść przynoszą działania B2B – wymienił Kacper Gazda. Zwrócił również uwagę na korzyści płynące z zatrudnienia pracowników za wschodniej granicy (duże zaangażowanie, rzetelność oraz jakość pracy), a także na problemy, jakie występują we współpracy (koszty rozliczeń finansowych, praca zdalna, język i komunikacja w grupie oraz konflikty na tle różnic kulturowych).

Warto korzystać z doświadczeń innych, ich podpowiedzi, cennych wskazówek i już przetartych ścieżek w biznesie, dlatego formuła śniadania lubelskiej branży IT/ICT będzie kontynuowana. Wszystkie informacje odnośnie terminu oraz zakresu tematycznego kolejnych spotkań będą sukcesywnie umieszczane na Facebooku oraz stronie www.lwit.lublin.eu