W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sprostowanie do artykułu „Iskra poszła z ratusza”

Sprostowanie do artykułu „Iskra poszła z ratusza”
10.09.200714:53

Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu „Iskra poszła z ratusza”, zamieszczonego w czasopiśmie „Nowy Tydzień w Lublinie” 10 września 2007 r. ( KP/BP)

Nieprawdą jest, że o zmianie kwalifikacji meczu nie wiedziała Policja oraz LKP MOTOR Lublin.
W dniu 30 sierpnia br. Lubelski Klub Piłkarski MOTOR Lublin zawnioskował do Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin o zmianę kwalifikacji meczów MOTOR Lublin – LECHIA Gdańsk zaplanowanego na 1 września 2007 r. i MOTOR Lublin STAL Stalowa Wola 20 października br., z imprez o podwyższonym ryzyku na imprezy o nie podwyższonym ryzyku.
W tym samym dniu, tj. 30 sierpnia 2007 r. w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin odbyło się spotkanie robocze, w którym uczestniczyli przedstawiciele: Wydziału Sportu Urzędu Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i LKP Motor Lublin. Podczas spotkania przedstawiciel LKP Motor Lublin – Prezes Klubu argumentował, iż Klub Motor nie jest w stanie sprostać wymogom, jakie nakłada ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych na organizatora imprezy o podwyższonym ryzyku, w tym szczególnie zapewnić służby porządkowe posiadające licencje pracowników ochrony. Ponadto twierdził, że podczas rozgrywanych dotychczas meczów nie dochodziło do żadnych ekscesów ze strony kibiców. Utrzymanie w mocy – twierdził przedstawiciel Klubu MOTOR - kwalifikacji ww. meczów jako imprezy o podwyższonym ryzyku zmusi Klub do rezygnacji z rozgrywania tych meczów lub do rozgrywania ich bez udziału publiczności. Ponadto biorąc pod uwagę aktualną infrastrukturę Stadionu Miejskiego w Lublinie przy Al. Zygmuntowskich 5 i spokojny przebieg rozegranych meczów w tym imprez z udziałem gości, dotychczasowa liczba pracowników ochrony jest w przekonaniu przedstawicieli Klubu wystarczająca dla prawidłowego zabezpieczenia obiektu podczas imprez masowych z udziałem LKP MOTOR Lublin.

W związku z zaistniałą sytuacją, by nie pozbawiać licznych kibiców LKP Motor Lublin możliwości obejrzenia widowiska sportowego, postanowiono, że mecz odbędzie się w trybie imprezy masowej o niepodwyższonym ryzyku, ale z zachowaniem możliwych do spełnienia warunków imprezy masowej o podwyższonym ryzyku, tj.:
1) liczbę porządkowych ustalono na 129 pracowników ochrony z maksymalną możliwą do zapewnienia przez organizatora imprezy liczbą pracowników posiadających ważną licencję ochrony,
2) organizator imprezy został zobowiązany do zapewnienia identyfikacji osób biorących udział w imprezie.

Ponadto z uwagi na prawdopodobieństwo pojawienia się kibiców przyjezdnych, zwróciłem się do Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie z prośbą o zabezpieczenie meczu w taki sposób, jak imprezę masową o podwyższonym ryzyku.

Dziwi mnie fakt ukazania się artykułu zawierającego dane niepotwierdzone, które okazują się wyraźnie odbiegającymi od prawdy, a przedstawia się je jako prawdziwe, wprowadzając tym w błąd społeczność naszego miasta, w tym kibiców LKP MOTOR Lublin, którym – przekonałem się w bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami kibiców, naprawdę zależy na istnieniu w Lublinie dobrego klubu grającego dobrą piłkę.
Niepoważnym jest też przypisywanie pracownikom Urzędu Miasta Lublin intencji wprowadzania zamieszek na ulicach miasta.

/-/ Jerzy Ostrowski
dyrektor
Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego
Urzędu Miasta Lublin