W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Stanowisko MOPR wobec artykułu "Hostel dla ofiar przemocy przy Niecałej" (Gazeta Wyborcza Lublin)

Stanowisko MOPR wobec artykułu "Hostel dla ofiar przemocy przy Niecałej" (Gazeta Wyborcza Lublin)
10.03.200909:42

Poniżej zamieszczamy stanowisko Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wobec artykułu "Hostel dla ofiar przemocy przy Niecałej", opublikowanego w Gazecie Wyborczej Lublin 3 marca 2009 r. Zostało ono również przesłane do redakcji GWL z prośbą o opublikowanie.


Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina



Lublin, 04.03.2009 r.

Szanowna Pani Redaktor
Małgorzata Bielecka-Hołda


W nawiązaniu do artykułu "Hostel dla ofiar przemocy przy Niecałej", opublikowanego w Gazecie Wyborczej dn. 03.03.2009 r., przedstawiam poniżej stanowisko Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Przytaczana w artykule wypowiedź prezesa Fundacji "Razem Lepiej" odnośnie do braku pomocy ofiarom przemocy w Lublinie, mija się z rzeczywistością. Nie jest prawdą, że "ofiary nie mają się gdzie zwrócić o pomoc ani schronić". Treść wypowiedzi jasno wskazuje, iż Pan Szambelan nie zna specyfiki i struktury systemu pomocy w Lublinie. Jednocześnie zdziwienie budzi fakt, iż autorka artykułu nie dołożyła starań, aby zweryfikować wypowiedź swojego rozmówcy, zamieszczając rzetelne dane na temat placówek i instytucji funkcjonujących na terenie Lublina w obszarze pomocy i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Uprzejmie informuję, iż na terenie miasta działa sieć współpracujących ze sobą placówek i instytucji samorządowych, rządowych oraz prowadzonych przez organizacje pozarządowe, świadczących specjalistyczną i interwencyjną pomoc ofiarom przemocy domowej.

Istnieje także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie udzielający pomocy osobom potrzebującym, a w jego strukturach funkcjonuje od 3 lat Centrum Interwencji Kryzysowej. CIK, mieszczący się przy ul. Szewskiej 1 (tel. 081 466 55 46), prowadzi nieodpłatnie szeroką działalność na rzecz ofiar przemocy. Zatrudnieni tu specjaliści prowadzą psychoterapię w formie indywidualnej i grupowej, poradnictwo prawne, psychologiczne, pedagogiczne, socjalne. W Centrum funkcjonuje też cały system terapii grupowej, od grupy edukacyjnej, terapeutycznej po grupę wsparcia. CIK prowadzi także całodobowy telefon zaufania (081 534 60 60), pod którym w każdej chwili dyżurny może przyjąć zgłoszenie oraz udzielić wsparcia w trudnej sytuacji. Ponadto placówka współpracuje z policją w zakresie przeprowadzania interwencji na zgłoszenia przemocy domowej. Wspiera działania podejmowane przez funkcjonariuszy. Prowadzi wspólne działania także z pracownikami socjalnymi, służbą zdrowia, sądami i prokuraturą oraz organizacjami pozarządowymi, funkcjonującymi na terenie Lublina na rzecz przeciwdziałania przemocy.

W Lublinie działa wiele placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie AGAPE, Stowarzyszenie Kontakt, Fundacja SOS Ziemi Lubelskiej oraz inne. Nieprawdą zatem jest, iż osoby doświadczające przemocy nie mają się gdzie zwrócić o pomoc. Centrum Interwencji Kryzysowej prowadzi od 2007 r. mieszkanie interwencyjne na 13 miejsc. W ubiegłym roku skorzystało z niego 19 osób. Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bazylianówka 44 prowadzi hostel na 25 miejsc. W roku 2008 ze schronienia i pomocy skorzystało 77 osób dotkniętych problemem przemocy domowej. Każda rodzina może korzystać z pomieszczeń mieszkalnych z dobrze wyposażoną kuchnią i łazienką, świadczona jest także pomoc specjalistyczna: prawna, medyczna i psychologiczna. W ośrodku prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa, ukierunkowana na wsparcie ofiar przemocy i nabycie umiejętności ochrony przed osobą stosującą przemoc. W Lublinie istnieją także dwa domy samotnej matki oraz schronisko i całoroczna noclegownia dla kobiet.

W odniesieniu do stwierdzenia, iż Lublin "jest na czarnej liście", jeśli chodzi o skalę przemocy domowej, podkreślam, iż wskazywane badania OBOP (odnoszące się do liczby osób znających ofiary przemocy) nie przedstawiają wyczerpujących informacji na temat skali zjawiska. Przytaczane statystyki nie są tożsame z liczbą osób potrzebujących pomocy. Na tej podstawie nie można wyciągnąć wniosków dotyczących systemu pomocy.

Z uznaniem należy odnieść się do kolejnych inicjatyw na rzecz podejmowanych działań przez Fundację "Razem Lepiej". Nie jest to jednak pierwsza tego typu placówka w Lublinie. Od 2001 r. funkcjonuje Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, prowadzony przez Fundację SOS Ziemi Lubelskiej.



/-/ Antoni Rudnik
Dyrektor
Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie