W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Świąteczne karty LPEC
04.12.201213:49

Unikatowe karty swiąteczne, prezentujące mniej znane dzieła sztuki związane z Lublinem, LPEC wydaje od 2009 roku. Trafiąją one do przyjaciół i kontrahentów spółki, nie tylko w Lublinie ale również w całej Polsce. Wystawa prezentująca dotychczasowe wydawnictwa będzie prezentowana w Galerii Ratusz od 5 do 20 grudnia.

Na kartach tych prezentowane są mało znane szerszej publiczności dzieła sztuki związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do charakteru obchodzonych świąt. Reprodukcjom towarzyszą zawsze noty opisujące przedstawiany obiekt.

Na pierwszej karcie znalazł się mało znany obraz Jana Wydry ze zbiorów Muzeum Lubelskiego – z połowy lat dwudziestych ubiegłego stulecia – „Boże Narodzenie”. Następne przedstawiały kolejno:
  • osiemnastowieczny obraz „Ostatnia Wieczerza” z Kaplicy Biskupów Lubelskich;
  • osiemnastowieczną płaskorzeźbę ze sceną narodzin Jezusa z Archikatedry Lubelskiej;
  • inicjał, przedstawiający Chrystusa powstającego z grobu, z szesnastowiecznego Graduału dominikańskiego z lubelskiego klasztoru na ul. Złotej;
  • scenę Bożego Narodzenia z siedemnastowiecznego ołtarza różańcowego, który do lat pięćdziesiątych XX wieku zdobił kaplicę na Zamku, a dziś znajduje się w kościele pw. św. Wojciecha na Podwalu;
  • siedemnastowieczną rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa z kościoła Ojców Karmelitów z ul. Świętoduskiej, która pierwotnie wisiała w kościele tychże ojców w miejscu dzisiejszego Ratusza.
Tegoroczna karta bożonarodzeniowa przedstawia fragment neogotyckiego szafiastego ołtarza przenośnego z kościoła powizytkowskiego, na którego ruchomych ramionach znajdują się sceny maryjne.

Karty świąteczne trafiają do przyjaciół i kontrahentów LPEC, nie tylko w Lublinie ale również w całej Polsce, przyczyniając się do poznania zabytków Lublina.

Patronat honorowy nad wystawą prezentującą dotychczasowe wydawnictwa objął Abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski oraz Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin. Wystawa prezentowana będzie w lubelskim Ratuszu w dniach 5 – 20 grudnia, a jej wernisaż odbędzie się 5 grudnia (środa) o godzinie 12.00.