W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Szanse na rozkwit lubelskiej turystyki medycznej

Szanse na rozkwit lubelskiej turystyki medycznej
03.12.201410:48

Lubelskie ośrodki medyczne odwiedzili zagraniczni pośrednicy turystyki medycznej. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Klaster Lubelska Medycyna. W ramach wizyty studyjnej odbyły się spotkania w trzech placówkach – LuxMed, CM Medicos, Gastromed oraz w uzdrowisku Nałęczów.

Wizyta zagranicznych pośredników turystyki medycznej była okazją dla lubelskich placówek medycznych do nawiązania perspektywicznych kontaktów biznesowych. Projekt ma na celu promocję usług medycznych w Polsce, dla pacjentów zagranicznych oraz instytucjonalnych partnerów biznesowych, zainteresowanych sprowadzaniem do Polski zagranicznych pacjentów. Kampania promocyjna prowadzona jest w takich państwach europejskich jak Dania, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Wielka Brytania oraz w Rosji i USA. Obecnie turystyka medyczna jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią światowej gospodarki łącząc wypoczynek z procesem leczenia.

- Drogę do rozwoju turystyki medycznej w naszym mieście stworzyło dopiero uruchomienie lotniska. Lubelskie placówki medyczne i prozdrowotne oferują szereg usług, które ze względu na wysoką jakość i atrakcyjne ceny, stanowią o znaczącym potencjale miasta w rozwoju tego sektora gospodarki - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Polska jest krajem, w którym branża medyczna rozwija się najszybciej w całej Europie, a liczba turystów w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta. Z roku na rok nawet o 15%. Najczęściej z usług medycznych w Polsce korzystają mieszkańcy Niemiec, Skandynawii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz USA. Głównym powodem zainteresowania polską medycyną ze strony zagranicznych pacjentów są różnice w cenie, które sięgają nawet do 80 proc. Jednocześnie Polska zapewnia dostęp do światowej klasy specjalistów oraz wysoką jakość usług.

Do najczęściej poszukiwanych usług medycznych, z których korzystają w Polsce zagraniczni pacjenci należą:
• stomatologia (zachowawcza, estetyczna i protetyka);
• chirurgia plastyczna (piersi, twarzy, liposukcja);
• kardiologia/kardiochirurgia (by-passy, operacje zastawek);
• ortopedia (wymiana biodra, kolana, operacje stawów);
• chirurgia bariatryczna (leczenie otyłości metodami chirurgicznymi);
• zabiegi okulistyczne (leczenie zaćmy, wad wzroku);
• diagnostyka medyczna i rehabilitacja.
- Turystyka medyczna stwarza nowe warunki dla promocji firmy i naszego regionu. Pacjenci, którzy przyjadą na leczenie będą mogli w trakcie pobytu poznawać miasto i region, spojrzeć na tę część Europy, jako na profesjonalizm w połączeniu z tradycyjną wschodnią gościnnością – stwierdził Andrzej Szerej, Prezes NZOZ Centrum Medyczne Medicos S.A.

Z badań przeprowadzonych wśród studentów zagranicznych Uniwersytetu Medycznego ze Skandynawii, przez Klaster Lubelska Medycyna, wynika, że potencjalnym zainteresowaniem mogą cieszyć się usługi w zakresie stomatologii, chirurgii otyłości, usługi SPA i wellness, dermatologii czy chirurgii plastycznej.

- Inicjatywy pobudzania turystyki medycznej, które w kontekście utworzenia Lubelskiego Klastra Medycznego zaczynają przyjmować konkretny kształt bardzo nas cieszą. Myślę, że lubelska medycyna może wiele skorzystać na turystyce medycznej, bowiem jesteśmy konkurencyjni cenowo przy zachowaniu wysokich światowych standardów. Możliwość leczenia pacjentów z Europy Zachodniej czy zza wschodniej granicy staje się coraz bardziej realna również w związku z dynamicznym rozwojem Lotniska Lublin. – wskazał Wit Danilkiewicz, Prezes Gastromed Sp. z o.o. Sp. k.

W ocenie studentów do mocnych stron Lublina należą przede wszystkim atrakcyjna cena usługi i dobra jakość leczenia. Słabą stroną jest niestety nadal istniejąca bariera językowa, która wynika z niskiego poziomu znajomości języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, przez lekarzy i personel medyczny. Można zatem powiedzieć, że lubelskie placówki medyczne, które zaoferują wysoki standard obsługi klienta w języku angielskim, mogą śmiało konkurować o pacjentów zagranicznych z placówkami z innych regionów Polski.

-W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą liczbę turystów zagranicznych, przybywających do Lublina. Miasto zawdzięcza to z pewnością wielu walorom historycznym i architektonicznym, ale również promocji i rozwojowi. Niebagatelne znaczenie ma w tej sytuacji nowe lotnisko, poprawiający się stan dróg, w miarę dogodne połączenia komunikacyjne i coraz bogatsza oferta turystyczna – dodał Mirosław Jakubczak, Prezes Centrum Medycznego Luxmed Sp. z o.o.

Możliwość pozyskania turystów medycznych wiąże się nie tylko z ofertą medyczną ale także z atrakcyjnością turystyczną miasta. W ocenie odwiedzających Lublin wypada korzystnie, co jest dodatkowym atutem na rzecz rozwoju turystyki medycznej. Turyści doceniają atmosferę miasta, poziom bezpieczeństwa i ofertę gastronomiczną Lublina.

-Udział w projekcie promocji daje szansę na wypromowania się, jako najlepszych reprezentantów polskiej opieki medycznej. Ale ostatecznie sukces będzie zależał od samych zainteresowanych: umiejętności przedstawienia dobrej oferty, nawiązania i kontynuowania kontaktów. Odwiedziny gości zagranicznych to dobry pierwszy krok. Za nim muszą jednak iść następne, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest udział w targach, które jeszcze organizujemy w ramach projektu promocji w 2015 roku, w Berlinie oraz w Moskwie. – zaapelowała dr Ada Kostrz-Kostecka, kierownik Projektu Promocji Polskiej Turystyki Medycznej.