W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sztuka życia dla każdego (Gazeta Wyborcza Lublin)

Sztuka życia dla każdego (Gazeta Wyborcza Lublin)
14.10.200911:20

"Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form" to cykl otwartych wykładów o dziejach sztuki, które przygotował Instytut Historii Sztuki KUL i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego. Spotkania adresowane do wszystkich zainteresowanych sztuką.

Wykłady dotyczą zarówno antycznej sztuki Grecji i Rzymu, architektury Bizancjum, przez odrodzenie, aż do symbolizmu Malczewskiego, twórczości plastycznej Brunona Schulza i malarstwa Grzegorza Bednarskiego. Słuchacze będą mieli też okazję poznać niezwykłość architektury lubelskiej - w styczniu przyszłego roku wykład pod tytułem "Sen o Lublinie, czyli nieistniejące piękno architektury Lublina", wygłosi prof. Jadwiga Kuczyńska.

Wśród zaplanowanych do omówienia zagadnień organizatorzy wykładów uwzględnili także te związane z samym pojęciem sztuki, ikonografią i symboliką przedstawień Apokalipsy.

Spotkania mają upowszechniać wiedzę o sztuce oraz uczyć patrzenia na sztukę przez pryzmat wiedzy historycznej. W zamyśle twórców projektu sztuka może okazać się sposobem na poznanie świata, zrozumienie siebie, wreszcie - sposobem na życie.

- To pierwszy taki projekt w Polsce - zapewnia Dariusz Jóźwik z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego i dodaje: - Spotkanie ze sztuką chcemy umożliwić wszystkim zainteresowanym, dlatego wykłady są powtarzane. Każda z prezentacji jest ilustrowana slajdami, po niej odbywa się krótka dyskusja. Udzielamy również informacji dotyczących książek tematycznie związanych z wykładami, a dostępnych w bibliotece.

Pracownicy naukowi wygłaszają prelekcje bezpłatnie. Chęć włączenia się do organizowania kolejnych spotkań zgłosiło lubelskie Biuro Wystaw Artystycznych.

Najbliższy wykład - przygotowany przez dr. Daniela Próchniaka - "Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu. Piękno formy i geniusz inżynierów, czyli o architekturze Bizancjum" odbędzie się 22 października.

Wykłady odbywają się w czwartki, w filiach Biblioteki im. Łopacińskiego:

godzina 10.00 dla młodzieży, filia nr 26, ul. Leonarda 18

godzina 17.00 dla dorosłych, filia 21, Rynek 11


Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej Lublin (14 październik 2009)