W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Sztukmistrze w dzielnicach
07.07.201509:39

Tegoroczna VI edycja Carnavalu Sztukmistrzów zaplanowana jest na dni 23-26 lipca. Nowością w tym roku jest Cyrk Podwórkowy, który rozpocznie się już 19 lipca. Przed nami czterech Artystów, osiem dzielnic, kilka dziedzin kuglarskich i cały Lublin pełny wrażeń artystycznych i śmiechu. To mieszkańcy zadecydują, które miejsca w dzielnicy będą odpowiednie do organizacji wydarzenia, a podejmowane inicjatywy pozwolą stworzyć wyjątkowe wydarzenia kulturalne skierowane do szerokiej grupy odbiorców zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Prologiem Carnavalu Sztukmistrzów, będą występy, zaaranżowanej na tę okoliczność wędrownej trupy artystów sztuki nowego cyrku. Pokazy kuglarstwa i akrobatyki będą miały miejsce na podwórkach, skwerach i ulicach ośmiu dzielnic Lublina od 19 lipca do dnia oficjalnego rozpoczęcia festiwalu.

Cyrk Podwórkowy to nowy projekt Carnavalu Sztukmistrzów adresowany do mieszkańców dzielnic Lublina znajdujących się dalej od centrum. Nawiązuje do okresu niewielkich wędrownych trup cyrkowych podróżujących od miasta do miasta od dzielnicy do dzielnicy i od podwórka do podwórka, które prezentowały krótkie programy cyrkowe okraszone muzyką i zaspokajały kulturalne potrzeby mieszkańców kamienic. Krótkie programy zawierały zazwyczaj elementy akrobatyki, ekwilibrystyki, pokazu siły, iluzji czy żonglerki często z niewybrednym żartem lub piosenką skłaniały mieszkańców do przekazywania datków na rzecz wędrownych artystów.

W ramach Cyrku Podwórkowego Carnavalu Sztukmistrzów, który odbędzie się w dniach 19-22 lipca zaplanowano łącznie 16 występów w wybranych dzielnicach: Bronowice, Czechów Północny, Czechów Południowy, Dziesiąta, Śródmieście, Kalinowszczyzna, Węglin, Wrotków. Czas trwania występu to 30 do 45 minut. Artyści-profesjonaliści z Polski zaprezentują jednorazowy pokaz w każdej z dzielnic. Specjalny program w ośmiu dzielnicach miasta na kilka dni przed Carnavalem zaprezentują Pina Polar – akrobatyka, hula hop, Lucas Vit - żonglerka, balony, Marcin Połoniewicz "Pan Ząbek" - konferansjer, basking, iluzja, Arek Włodarczyk – iluzja.



Święto Sztukmistrzów w Lublinie rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 26 lipca. Hitem programu będą otwarte występy ulubieńców lubelskiej publiczności Burnt Out Punks oraz Lords of Strut, irlandzka grupa która pobija rekordy popularności w social mediach. Spektakle będą odbywały się w otwartej przestrzeni centrum Lublina i salach widowiskowych.

Szwedzka, grupa Burnt Out Punks wystąpi z ognistym, pełnym ekspresji i napięcia przedstawieniem pod tytułem „Syndrom Sztokholmski”. Od 2005 roku, w różnych miejscach na świecie ich występy obejrzało ponad 250 000 osób. Ich pamiętne show na Placu Zamkowym w 2010 roku podbiło serca lubelskich widzów. Nowy repertuar zaprezentują, w tym samym miejscu w piątek 24 lipca i sobotę
25 lipca, o godzinie 21:30.

Lords of Strut, to bracia, którzy wzbudzają silne emocje swoimi akcjami, które uzyskują rekordowe ilości wyświetleń w serwisach internetowych. Ich narzędziami ekspresji są taniec, ruch, ale przede wszystkim ostre poczucie humoru, które uderza w stereotypy. Przedstawienie polecane dla widzów powyżej 16 roku życia, w języku angielskim będzie można zobaczyć w czwartek 23 lipca, o godzinie 20:00 i w piątek o godzinie 20:00, w Dużym Namiocie na Placu Zamkowym.

Grupa Lords of Strut wystąpi również z ulicznym programem w sobotę 25 lipca i niedzielę 26 lipca, w którym wcielają się w postacie niedoszłych celebrytów bezwzględnie dążących do sławy. Bracia zaprezentują pełną gorzkiego i ostrego humoru satyrę kultury celebryckiej.

Mocnym punktem Carnavalu Sztukmistrzów 2015 będą wydarzenia muzyczne. Na ulicach koncerty zagrają PompaDur, Czessband i Cie Balltazar “Orkest Bazar”. W Klubie Festiwalowym umiejscowionym na Błoniach pod Zamkiem, od czwartku 23 lipca do niedzieli 26 lipca, po godzinie 21 wystąpią na żywo Baasch, Bokka, Kortez, Król, Miss Papima, Zamilska.

Ciekawostką będą występy młodych adeptów szkoły cyrkowej Academie Fratellini. Grupa Companie Solarino ze spektaklem “Inbox”, w sobotę i niedzielę zaprezentuje się na ulicach Lublina. Poza przedstawieniami i pokazami artystycznymi Carnaval Sztukmistrzów to również bezpłatne moduły edukacyjne i kreatywne takie jak warsztaty kuglarskie, twórcze warsztaty, gry i zabawy grupy Cardboardia (w oparciu o pracę z tekturą), warsztaty slackline, które będą odbywały się na błoniach pod Zamkiem.

Większość pokazów jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, jednak niektóre z nich, jak Gregor Wollny, Cink cink Cirk, Klap Klap Circo,La Bella Tour, Lucas Vit, Izimagic Show wywołają szczególny entuzjazm dzieci.

Nad głowami publiczności, po taśmach zawieszonych na wysokości przechadzać się będą sztukmistrze sportu, czyli uczestnicy międzynarodowej imprezy Urban Highline, integralnego modułu Carnavalu Sztukmistrzów. Taśmy będą umieszczone na Starym Mieście, ulicy Wieniawskiej i pomiędzy Wieżą Trynitarską i Wieżą Katedry Lubelskiej.



Lublinianie doskonale znają już zasady savoir-vivre’u obowiązujące podczas przedstawień w przestrzeni publicznej. Dla tych, którzy uczestniczą w festiwalu po raz pierwszy organizatorzy opracowali i opublikują za pośrednictwem witryny www.sztukmistrze.eu i funpage’u na Fb https://www.facebook.com/CarnavalSztukmistrzow Poradnik Widza Carnavalu Sztukmistrzów. Poradnik ma przekazać informacje, które ułatwią komfortowy, świadomy i kulturalny odbiór przedstawień podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

W czasie festiwalu przestrzeń Lublina staje się sceną dla artystów Carnavalu. W tym roku będzie także miejscem relaksu dzięki plaży miejskiej wokół fontanny na Placu Litewskim, gdzie w przerwach między przedstawieniami publiczność odpocznie na leżakach. Po raz pierwszy w tym miejscu pojawią się również punkty gastronomiczne. Na Rynku starego Miasta i Placu po farze powstanie instalacja świetlna, a uliczki starego miasta powtórnie rozbłysną kolorowymi światłami Philipsa. Poruszanie się po obszarze imprezy ułatwiać będą kierunkowskazy. Na Placu Litewskim stanie namiot Centrum Informacyjnego, gdzie będzie można pobrać mapkę z programem. Program będzie również eksponowany na trójnogach, które ustawione zostaną na Błoniach pod zamkiem, pod Trybunałem koronnym i pod Bramą Krakowską.

-Wartością Carnavalu Sztukmistrzów jest przede wszystkim otwartość, dlatego najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej, a udział w nich jest bezpłatny. – mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Festiwalu. Jednak w tym roku pojawią się również wejściówki na biletowane przedstawienia Carnavalu Sztukmistrzów 2015 można nabyć od dzisiaj drogą internetową i w stacjonarnych punktach sprzedaży. Tradycyjnie znakomita większość wydarzeń jest dostępna bez konieczności kupowania biletów.

Dystrybucję wejściówek prowadzi wyłącznie operator Ticketpro, za pośrednictwem sklepu internetowego www.ticketpro.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży na terenie całego kraju, w tym 8 w Lublinie i 13 w województwie lubelskim. Lista punktów sprzedaży znajduje się w załączeniu. Pula liczy 2 480 biletów w cenie 15 złotych. Wejściówki dotyczą wyłącznie spektakli, które mają typowo sceniczny charakter i muszą być prezentowane w zamkniętej przestrzeni, co dotyczy tylko 22. ze 155. prezentowanych podczas festiwalu.

Kampania promocyjna Carnavalu Sztukmistrzów jest jednocześnie kampanią Miasta Lublin. Działania promocyjne wydarzenia skierowane są do szerokiego grona odbiorców. W roku ubiegłym, w wydarzeniu uczestniczyło blisko 150 000 osób. W tym roku kampania reklamowa Carnavalu Sztukmistrzów obejmuje:

• 100 billboardów w największych miastach Polski i 11 w Lublinie
• 6 trójnogów z programem umieszczonych w Lublinie i regionie
• kampanię reklamową w internecie, obejmującą działania na Google, Youtube, Facebook, Onet.pl
• emisję spotów reklamowych w 50 pojazdach MPK w liczbie 120 000 wyświetleń
• 175 plakatów na przystankach komunikacji miejskiej w Lublinie
• kreacje Carnavalu na autokarze i 30 busach firmy BP Tour jeżdżących codziennie na trasach
z Lublina do Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa, zakopanego, Rzeszowa, ponadto
w pojazdach dystrybuowane są ulotki i wyświetlany jest spot Carnavalu
• odświeżone, bardziej intuicyjne i responsywne oblicze zyskała witryna www.sztukmistrze.eu
• informacje na stronie www.lublin.eu
• 15 tys. ulotek i 10 tys. folderów z opisem wydarzenia
• flagi z logo Carnavalu umieszczone na Krakowskim Przedmieściu


Organizatorzy
Urząd Miasta Lublin , Warsztaty Kultury w Lublinie

Partnerzy główni
PGNiG, Bogdanka S.A., Philips

Partnerzy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, BP Tour, Nocowanie.pl, Herbapol MPWiK, LPEC, Stokrotka, Lubella, Ale Taxi, Dar Natury

Patroni medialni
Radio Zet, TVN, Co jest grane

Kontakt dla mediów
Ewa Dados Jabłońska
Tel. 510 493 746
media@sztukmistrze.eu