W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Top Inwestycja Komunalna Polski Wschodniej - budowa drogi dojazdowej do obwodnicy Lublina

Top Inwestycja Komunalna Polski Wschodniej - budowa drogi dojazdowej do obwodnicy Lublina
12.08.201514:09

Docelowo 87 stacji będzie liczył system Lubelskiego Roweru Miejskiego. Pięć z nich powstanie na terenie Świdnika, natomiast 42. w Lublinie. Dwie z nich będą stacjami dla najmłodszych miłośników jednośladów. Stacje z rowerkami dziecięcymi staną w centrum miasta. W takim kształcie system zostanie uruchomiony na początku kwietnia przyszłego roku.

Ze względu na niesatysfakcjonującą ofertę zgłoszoną do przetargu na rozbudowę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego zostanie on unieważniony.

-Jeszcze na wrześniowej sesji Rady Miasta zabezpieczymy środki na rozbudowę systemu Roweru Miejskiego. Kolejny przetarg będzie miał charakter kompeleksowy, obejmie 40 stacji i 400 jednośladów, a dodatkowo dwie stacje dla dzieci, które planujemy zlokalizować w centrum miasta, jednak ich ostateczną lokalizację wskażą nam rodzice najmłodszych rowerzystów.- powiedział Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin radnym zostanie przedłożona uchwała zabezpieczająca środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej na rozbudowę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Bezpośrednio po sesji Zarząd Dróg i Mostów ogłosi przetarg na 40 stacji i 400 rowerów z 2 stacjami jednośladów dla dzieci, w którym termin realizacji zadania zostanie określony na koniec marca 2016 roku.



Nowością, w przyszłorocznej rozbudowie Lubelskiego Roweru Miejskiego, będą dwie stacje z rowerkami dla najmłodszych. Kolejnym elementem towarzyszącym powiększeniu systemu będą zdroje wodne, które pojawią się w okolicach stacji czy tras rowerowych. Takie udogodnienia dla poruszających się jednośladami, w ramach własnego zadania, zainstaluje MPWiK.

-Zaproponowane lokalizacje zostały wybrane tak, aby skrócić odległości pomiędzy funkcjonującymi już stacjami i zniwelować miejsca, w których system LRM jest mało dostępny. Nowe stacje znajdą się przy gęsto zasiedlonych osiedlach mieszkaniowych. Rozbudowa systemu obejmie w szczególności dzielnice zlokalizowane dalej od centrum, m.in. Szerokie, Sławinek, Dziesiąta, Czechów i Czuby. - powiedział Aleksander Wiącek, Asystent Prezydenta Miasta Lublin ds. Polityki Rowerowej.

Czterdzieści nowych stacji LRM na terenie Lublina, których lokalizacje zostały już uzgodnione z mieszkańcami i Radami Dzielnic, znajdą się m.in. na Sławinku, Szerokim, Dziesiątej oraz dwie stacje z rowerami dziecięcymi, które mogłyby stanąć przy Ogrodzie Saskim oraz na placu przy Centrum Kultury w Lublinie, w zależności od potrzeb mieszkańców.



-Lublin jest obecnie krajowym liderem w działaniach na rzecz edukacji rowerowej, zwłaszcza praktycznej, na ulicac miasta dla dzieci i młodzieży. Wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców w kwestii niepoprawnych zachowań w normalnym ruchu ulicznym. Zachęcamy wszystkich, którzy mają wątpliwości związane z interpretacją przepisów ruchu drogowego w konkretnych sytuacjach do udziału w zajęciach, które organizujemy na Placu Litewskim od 16 sierpnia. – powiedział Michał Wolny Towarzystwo Natury Człowieka, Porozumienie Rowerowe.

Mieszkańcy skorzystać mogą z bezpłatnych zajęć obejmujących tematykę bezpiecznej jazdy rowerem w przestrzeni miejskiej. Zajęcia kierowane są do osób, które nie czują się pewnie poruszając się na jednośladzie w normalnym ruchu ulicznym, a także poruszają się po chodnikach. Jedno spotkanie trwa około 2,5 godziny. Zajęcia przeprowadzane są w dziesięcioosobowej grupie. Wziąć udział w zajęciach można wysyłając zgłoszenie za pomocą odpowiedniego formularza.

Grafik z najbliższych zajęć na rok 2015 oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej.