W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tradycja i Awangarda, czyli KODY

Tradycja i Awangarda, czyli KODY
11.05.201012:41

Staraniem Towarzystwa Promocji Lubelszczyzny “Pro Publico Bono” gości w Lublinie wystawa plenerowa „Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. Współorganizatorem lubelskiej edycji wystawy jest Urząd Miasta Lublin. Prezydent Lublina Adam Wasilewski wraz z marszałkiem województwa Krzysztofem Grabczukiem, przewodniczącym Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ “Solidarność” Marianem Królem i dyrektorem Lubelskiego Oddziału IPN Jackiem Welterem sprawują honorowy patronat lubelskiej wystawy.

Witold Pilecki żył w latach 1901-1948. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Zabity w 1948 r. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.

Ekspozycja składa się z 32 dwustronnych plansz, na których zamieszczono fotogramy przedstawiające bohaterskie życie rotmistrza Pileckiego. Twórcą i właścicielem ekspozycji jest wrocławskie stowarzyszenie Dolnośląska Inicjatywa Historyczna. Zanim wystawa trafiła do Lublina, została pokazana w kilkunastu miastach Polski, oprócz Wrocławia, także m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Legnicy i Radomiu. W jej komitecie honorowym znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu RP Zbigniew Romaszewski – jako jego przewodniczący, prezes IPN Janusz Kurtyka, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, córka i syn rotmistrza Pileckiego.

Wystawa ustawiona została na lubelskim deptaku, tuż przed wejściem do Ratusza, naprzeciwko Bramy Krakowskiej, w miejscu, przez które przechodzą codziennie tysiące osób. Według zamysłów organizatora miała być udostępniona do zwiedzania 15 kwietnia 2010 r., jednakże, na prośbę prezydenta Lublina, termin otwarcia przesunięto o tydzień, a na ustawionych już stelażach umieszczone zostały portrety osób, które poniosły śmierć w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał prezes Towarzystwa Promocji Lubelszczyzny “Pro Publico Bono” Sławomir Janicki w dniu 22 kwietnia 2010 r. przy udziale prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego, wicemarszałka Województwa Lubelskiego Jacka Sobczaka, wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ “Solidarność” Jacka Firkowskiego, wicekuratora Oświaty Henryka B. Wagnera, kapelana regionalnej „Solidarności” ks. Zbigniewa Kuzi, kilkunastu radnych Lublina oraz członków Towarzystwa Promocji Lubelszczyzny PPB i mieszkańców Lublina.

Wystawę można oglądać do 23 maja 2010 r.