W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tradycja wciąż żywa” – cykl świąt żydowskich...

Tradycja wciąż żywa” – cykl świąt żydowskich...
01.06.200913:51

„Tradycja wciąż żywa” to projekt, którego uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w sposób bezpośredni ze światem, który przeminął, lecz jego pamięć wciąż trwa i decyduje o niepowtarzalnym charakterze Lublina. Program zakłada inscenizację trzech świąt żydowskich: Chanuka (dzisiaj, 1 czerwca), Purim (9 czerwca) i Szabas (12 czerwca).

Cykl świąt żydowskich „Tradycja wciąż żywa” to próba ukazania bogactwa kultury żydowskiej, poprzez odwołanie się do elementu, który jest dla niej decydujący - judaizmu. Cały cykl rozpoczęła przed tygodniem inscenizacja tradycyjnego ślubu żydowskiego. Choć nie jest to święto religijne, to ceremonia pokazała, jak całe życie Żydów przenika religia.

We wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu "Tradycja wciąż żywa" uczestniczą aktorzy, odgrywający scenki rodzajowe. Ponadto do udziału w wydarzeniach zaproszeni są widzowie, którzy mogą wcielić się w gości weselnych czy zasiąść do szabasowej kolacji.

Wszystkie święta podczas trwania cyklu będą inscenizowane. Na potrzeby realizacji projektu będą wykorzystywane przedmioty niemające charakteru sakralnego, a wszystkie modlitwy i błogosławieństwa zostały przetłumaczone na język polski.

Projekt jest realizowany w ramach programu Inkubator Animacji Kultury realizowanego przez Warsztaty Kultury, filia Centrum Kultury w Lublinie.


„Tradycja wciąż żywa” – program: 

1 czerwca 2009 - poniedziałek

Zabawy chanukowe. Gra w drejdla przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Malowanki i wycinanki chanukowe.
MIEJSCE: Restauracja Mandragora, ul. Rynek 9
GODZINA: 17.00

Chanuka

Chanuka obchodzona jest na cześć oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej z bezczeszczących ją pomników greckich bogów przez Judę Machabeusza. Aby ponownie ustanowić kult niezbędne było zapalenie siedmioramiennego świecznika – menory. Niestety specjalnej oliwy było tak mało, że mogła starczyć co najwyżej na jeden dzień. I wtedy zdarzył się cud – oliwy starczyło na osiem dni, czyli tyle ile potrzeba było na sprowadzenie nowej. Aby upamiętnić owy cud podczas święta Chanuka zapala się chanukiję – ośmioramienny świecznik, którego blask świec ma głosić o cudzie.

Chanuka rozpoczyna się 25 dnia miesiąca Kislew (około połowy grudnia) i trwa osiem dni. Jest to święto niezwykle rodzinne i radosne. Przede wszystkim wesoły nastrój ogarnia dzieci, które z tej okazji dostają prezenty. Nieodłącznym elementem tego święta są również gry i zabawy, jak np. gra w czworobocznego bączka – drejdla. 


9 czerwca 2009 - wtorek

Przedstawienie Purimowe. Czytanie Księgi Estery.
MIEJSCE: Restauracja Mandragora, ul .Rynek 9
GODZINA:17.00

Purim

Purim to radosne święto obchodzone na pamiątkę ocalenia Żydów od zagłady w imperium perskim. Obchodzi się je 14 i 15 miesiące adar (luty – marzec). Tajemnicę święta wyjaśnia historia o królu Achaszweroszu, jego żonie Żydówce Esterze,o której jednak pochodzeniu nic nie wiedział, jej wuju Mordechaju oraz o wezyrze Hamanie. Po tym jak Mordechaj odmówił złożenia pokłonu Hamanowi ten skazał na śmierć cały naród żydowski. Wtedy to zainterweniowała Estera, która wraz z wujem dowiodła nieuczciwości Hamana i ocaliła naród żydowski od śmierci. Podczas święta Purim odczytywana jest księga Estery, a ilekroć wspomniane jest w niej imię Hamana, słuchający tłum stara się go zagłuszyć. Jest to święto bardzo radosne, ma charakter karnawału. Żydzi przebierają się, zakładają maski, odgrywają zabawne scenki. Podczas jego trwania spożywa się słodkie pierożki nadziewane makiem zwane „uszami Hamana”.


12 czerwca 2009 - piątek

Wieczór szabasowy
MIEJSCE: Jeszywa Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85
GODZINA:17.00

Szabas

Szabas obchodzony jest na pamiątkę odpoczynku Boga po stworzeniu świata. Rozpoczyna się w piątek o zachodzie słońca i kończy w sobotę o zachodzie słońca. Jest to niezwykły dla Żydów czas modlitwy i wewnętrznego spokoju. W piątkowy wieczór cała rodzina zbiera się przy stole, aby wspólnie powitać Szabat. Po zapaleniu świec i błogosławieństwach rozpoczyna się wyjątkowa kolacja pełna zadumy, refleksji i rodzinnej atmosfery.