W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uczczenie pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie...

Uczczenie pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie...
29.07.200812:27

Uroczystości związane z uczczeniem pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie 1932-1933 r. odbędą się w Lublinie dzisiaj - 30 lipca. W bieżącym roku przypada 75. rocznica tej największej tragedii w dziejach narodu ukraińskiego.

Od kilku miesięcy w kolejnych krajach na różnych kontynentach przekazywana jest tzw. "Niegasnąca Świeca" (ukr. Nezhasyma swiczka), będąca symbolicznym znakiem pamięci o ofiarach wielkiego głodu. Właśnie 30 lipca "Niegasnąca Świeca" dotrze do Lublina.

Powitanie posłańców nastąpi pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) o godz. 15.00. Następnie, już w budynku, zaplanowano uroczyste spotkanie poświęcone wielkiemu głodowi. W programie znajdzie się słowo o tej tragedii, modlitwa za ofiary, wystąpienia przedstawicieli Ukrainy, społeczności ukraińskiej oraz władz miasta i regionu.

Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933 r.

W następstwie decyzji władz radzieckich w latach 1932-1933 na Ukrainie miały miejsce tragiczne wydarzenia, które nazywane zostały wielkim głodem (ukr. Hołodomor). Tragedia ta była zjawiskiem w pełni sztucznym, rezultatem świadomych i planowych działań władz radzieckich. Na jednym z najurodzajniejszych obszarów europejskich w następstwie kolektywizacji, rekwizycji produktów żywnościowych, przy zastosowaniu akcji represyjnych zaczęli masowo wymierać mieszkańcy wsi i miast. Masowy charakter katastrofy głodowej i świadome fałszowanie informacji przez władze radzieckie nie pozwala na dokładne ustalenie liczby ofiar. Według szacunków z głodu zginęło wówczas na Ukrainie od 4 do 7 mln osób. Poza Ukrainą w latach 1932-1933 głód wystąpił tylko na obszarach północnego Kaukazu (w znacznym stopniu także zamieszkanych przez ludność ukraińską). Tym samym objął tereny najżyźniejsze i najurodzajniejsze, i jednocześnie te, na których ustanowienie władzy bolszewickiej napotykało w latach 20. zacięty opór.

Już po wystąpieniu masowego głodu kierownictwo ZSRR odmówiło przyjęcia jakiejkolwiek pomocy nadsyłanej dla głodujących z zagranicy, zaś w ramach kontrpropagandy prowadzono akcję prasową (wykorzystując do tego dziennikarzy zachodnioeuropejskich), a przedstawicielom elit zachodnioeuropejskich, sympatyzującym z ustrojem radzieckim, urządzano pokazowe wizyty na wsi ukraińskiej, by dowieść nieistnienia katastrofy głodowej. Bezpośrednimi wykonawcami polityki Stalina na Ukrainie byli specjalnie oddelegowani do tych zadań: P. Postyszew - jako drugi sekretarz Komunistycznej Partii (bolszewików) Ukrainy i W. Balicki - jako szef ukraińskiego Głównego Zarządu Politycznego (aparatu bezpieczeństwa).

Aż do upadku ZSRR władze radzieckie zaprzeczały istnieniu klęski głodowej w latach 1932-1933. Ze względu na swoją skalę wielki głód na Ukrainie 1932-1933 r. należy do największych ludobójstw XX wieku.
Strony internetowe poświęcone wielkiemu głodowi na Ukrainie:
http://www.golodomor.org.ua
http://www.holodomor.org/
http://www.ukremb.com/ukrainian/famine/
http://www.historywiz.com/ukrainefamine.htm
http://www.mfa.gov.ua

Międzynarodowa akcja „Niegasnąca Świeca”

Międzynarodowa akcja „Niegasnąca Świeca” (ukr. «Незгасима свічка» - „Nezhasyma swiczka”) ma na celu uczczenie pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie 1932-1933 r. w 75. rocznicę tej największej tragedii w dziejach narodu ukraińskiego. Polega ona na przekazywaniu symbolicznego ognia przez społeczności ukraińskie w kolejnych krajach świata. Akcja jest prowadzona wspólnie przez Światowy Kongres Ukraińców i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Akcja rozpoczęła się w Australii 6 kwietnia 2008 r. Ceremonia zapalenia symbolicznej „Niegasnąca Świeca” miała miejsce przy pomniku ofiar wielkiego głodu na Ukrainie lat 1932-1933 na terytorium Ukraińskiego Centrum Prawosławnego w stolicy Australii Canberze. W kwietniu Świeca wędrowała po kolejnych stanach Australii, gdzie była przejmowana przez miejscowe społeczności ukraińskie.

W połowie kwietnia 2008 r. Świeca przekazana została do Kanady, następnie do USA i krajów Ameryki Południowej. Pod koniec czerwca trafiła do Europy, przez Wielką Brytanię, Szwecję, Estonię, Łotwę i Litwę, a w połowie lipca na Białoruś. Stamtąd, 25 lipca Świeca przekazana została na terytorium Polski. Początkowo trafiła do Warszawy, gdzie odbyło się m. in. uroczyste  przyjęcie jej w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczyste przekazanie Świecy w Lublinie nastąpi 30 lipca.