W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

UMCS i Billennium S.A. rozpoczynają w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy

UMCS i Billennium S.A. rozpoczynają w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy
14.10.201912:09

Billennium S.A., firma specjalizująca się w rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i rozwiązań z zakresu IT, we współpracy z UMCS zrealizuje w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zbudowanie systemu do wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu.

System diagnostyczny będzie wykorzystywał nowoczesne techniki obrazowania i metody głębokiego uczenia (ang. deep learning), dzięki czemu będzie można lepiej dopasować metodę leczenia do konkretnego pacjenta oraz zwiększyć wskaźnik przeżycia chorych na raka mózgu.

– Gratuluję nawiązania współpracy spółce Billennium i UMCS. Projekt, który wspólnie zrealizują ma szerokie spektrum społeczne i może przynieść wymierne korzyści pacjentom onkologicznym w całej Polsce, a być może na całym świecie. Jednocześnie to doskonały przykład skutecznej współpracy biznesu z nauką na rzecz tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wartości dodanej dla społeczeństwa oraz dla gospodarki. W Lublinie tworzymy odpowiednie warunki dla takiej kooperacji. Obecna na globalnych rynkach spółka Billennium swój największy oddział ulokowała w Lublinie, a na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej znalazła odpowiedni zespół naukowo-badawczy. Jest to niepodważalny dowód na to, że współpraca na linii biznes nauka w ramach Lubelskiej Wyżyny IT to realne działania. Szybkie tempo wzrostu branży IT sprawia, że coraz więcej nowych inwestorów wybiera Lublin, jako miejsce realizacji swoich planów biznesowych, tworząc tym samym nowe miejsca pracy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Billennium wybrała Lublin na miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego, doceniając potencjał rynku lubelskiego, jego zaplecze edukacyjne i naukowe oraz możliwości, jakie stwarza Lubelska Wyżyna IT, jako platforma współpracy między środowiskiem akademickim a biznesem. Branża informatyczna w Lublinie odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów liczby firm sektora IT w Polsce. Na 5 wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się obecnie ponad 3 tysiące studentów, a ich mury opuszcza rocznie ponad 600 absolwentów kierunków informatycznych. W projekt zaangażowani są pracownicy Instytutu Informatyki UMCS. 

– Billennium planuje już teraz kolejne inwestycje i zatrudnienie dodatkowych pracowników w Lublinie. Chcemy inwestować zarówno w naukę (projekty badawcze), jak i rozwój miasta. W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej chcemy w innowacyjny sposób wesprzeć radiologów, chirurgów, ale przede wszystkim pacjentów w walce z rakiem mózgu. Najnowsza technologia oraz umiejętności naszych pracowników pozwalają na prowadzenie badań w kierunku wykrycia guza w pierwszych etapach rozwoju choroby oraz efektywniejszą identyfikację jego symptomów. Naszym wspólnym celem jest zbudowanie systemu, który przy pomocy metody głębokiego uczenia będzie w stanie diagnozować nowotwory mózgu na podstawie obrazów medycznych uzyskiwanych z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wszystko po to, aby lepiej dopasować leczenie i zwiększyć wskaźnik wczesnego wykrycia choroby u pacjentów – tłumaczy Bartosz Łopiński, prezes Billennium S.A.

Przedmiotem współpracy firmy Billennium i UMCS jest opracowanie modelu analizy badania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Model ten będzie zawierał m. in. przygotowany specjalnie na potrzeby projektu algorytm w postaci kodu źródłowego i opisu przykładowych rozwiązań zarówno prostych, jak i skrajnych przypadków, szczegółową analizę otrzymanych wyników wraz z pełną dokumentacją prac, które zostaną wykonane w ramach projektu oraz testy potwierdzające skuteczność opracowanego modelu. Zawarte w przyjętym harmonogramie zadania, tj. stworzenie narzędzia do znakowania obrazu, znakowanie wprowadzonych danych oraz ich analiza, algorytmy postępowania, optymalizacja danych oraz opracowanie raportu będą dotyczyły zmian onkologicznych w mózgu. Aktualnie prowadzone są prace rozwojowe nad narzędziami do znakowania obrazów i zarządzania ich bazą.

– Świadczenie wysokiej jakości usług badawczych i eksperymentalno-rozwojowych, a przy tym efektywne wspieranie przedsiębiorstw, pokazują ogromny potencjał naszej kadry akademickiej. UMCS od wielu lat współpracuje z otoczeniem społeczno-biznesowym oraz chętnie podejmuje kooperację z przedsiębiorcami, zarówno w zakresie prac badawczych, jak i komercjalizacji wiedzy. Doskonale obrazuje to przykład współpracy pracowników Instytutu Informatyki UMCS z firmą Billennium. Jestem dumny, że naukowcy z naszej Alma Mater wspólnie z partnerem biznesowym podejmują tak ważną i potrzebną tematykę oraz wypracowują innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu zmiany onkologiczne w mózgu człowieka będą łatwiej rozpoznawalne – podkreśla prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Billennium S.A. to firma założona w 2003 r. przez Bartosza Łopińskiego i Mateusza Nomańczuka. Specjalizuje się w rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i rozwiązań IT, które pomagają w optymalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Zatrudnia około 1000 doświadczonych specjalistów IT w 6 oddziałach w Polsce, a także w Indiach, Malezji i USA. W Lublinie znajduje się jej największe centrum usług, w którym pracuje ponad 400 osób. Billennium wdraża systemy klasy Business Process Management (BPM) i Customer Relationship Management (CRM), buduje platformy rozliczeniowe, systemy do zarządzania finansami, technologię do zarządzania rozproszoną siecią sprzedaży oraz do zdalnej obsługi klienta. Specjalizuje się także w tworzeniu rozwiązań Paperless, wysoko skalowalnych aplikacji i opracowywaniu rozwiązań w chmurze, w tym na chmurze Azure, oraz w innowacyjnych rozwiązaniach mobilnych, wykorzystujących podpisy biometryczne na Surface. Realizuje projekty dla firm z różnych branż, od finansów i bankowości, poprzez retail, telekomunikację, media, zdrowie, farmację, aż po transport i logistykę. Jest Złotym Partnerem Microsoft.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ciągu 75 lat istnienia zyskał status największej uczelni publicznej we wschodniej Polsce. Do chwili obecnej naukę w Uczelni ukończyło ponad 242 000 absolwentów. Szczególnym atutem UMCS-u jest wszechstronna i nowoczesna oferta edukacyjna. Uczelnia prowadzi kształcenie na 11 Wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach, w ramach 80 kierunków studiów oraz 250 specjalności. Nieustannie wzrasta także potencjał naukowo-badawczy UMCS-u. Uniwersytet wyposażony jest w nowoczesną, stale rozbudowywaną i modernizowaną bazę dydaktyczną, najnowocześniejsze budynki, pracownie i laboratoria, inwestuje także w infrastrukturę oraz modernizację już istniejących obiektów. W 2017 roku UMCS otrzymał logo HR Excellence in Research, przyznawane przez Komisję Europejską.  Lubelska uczelnia zdobyła także wiele znaczących tytułów i wyróżnień, takich jak: „Uczelnia Liderów”, „Aurea Praxis”, „Dobra Uczelnia – Dobra Praca”. UMCS jest także laureatem konkursu „Najbardziej innowacyjna i kreatywna uczelnia w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”.

Kontakt: Łukasz Goś, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Lublin