W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczysta sesja Trybunału Konstytucyjnego w Lublinie

Uroczysta sesja Trybunału Konstytucyjnego w Lublinie
08.05.200809:48

Uroczysta kulminacyjna sesja Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się w Lublinie 9 maja 2008 roku. Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez Trybunał Konstytucyjny i Prezydenta Miasta Lublina Adama Wasilewskiego.

Sesja w Lublinie kończy cykl wykładów w Trybunale Konstytucyjnym w latach 2007-2008 „Tradycje prawno-ustrojowe Rzeczypospolitej”, organizowanych dla uczczenia 10. rocznicy wejścia w życie Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku oraz 430. rocznicy powstania Trybunału Koronnego. Wezmą w niej udział sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, przedstawiciele miasta Lublina, wszyscy dotychczasowi wykładowcy, sędziowie Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej i zaproszeni goście.
Obrady zainaugurują Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień i Prezydent Miasta Lublina Adam Wasilewski. W pierwszej części wykład na temat „Zasady ustrojowe Rzeczypospolitej a Trybunał Koronny” wygłosi prof. Wacław Uruszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W drugiej części dotychczasowi prelegenci podsumują znaczenie zasad ustrojowych Rzeczypospolitej dla tradycji i kultury współczesnej Polski i Litwy.
Ponadto z okazji 430. rocznicy powstania Trybunału Koronnego w Lublinie Urząd Miasta Lublin wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim zapraszają:
na inscenizację sztuki Waldemara Bednaruka "Agnieszka przed trybunałem" w reżyserii Macieja Wijatkowskiego, która odbędzie się 8 maja 2008 roku o godz. 20.30 na Rynku Starego Miasta
oraz na wystawę zatytułowaną “Trybunał Główny Koronny 1578 – 1794” zorganizowaną w Archiwum Państwowym w Lublinie.

Uroczystość kulminacyjna z okazji 430. rocznicy powstania Trybunału Koronnego Lublin, 9 maja 2008 r.

9 maja 2008 r. (piątek):
9:00 – 9:10 Spotkanie pod klasztorem Ojców Dominikanów
9:15 – 10:00 Wizyta w siedzibie Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Lublinie – otwarcie wystawy poświęconej Trybunałowi Koronnemu Małopolski
10:00 – 11:00 Dawna siedziba Trybunału Koronnego w Lublinie:
I Uroczysta Sesja: wykład prof. Wacława Uruszczaka: Zasady ustrojowe Rzeczypospolitej a Trybunał Koronny
11:00 – 11:30 Wizyta w klasztorze Ojców Dominikanów
12:00 – 13:30 II Uroczysta sesja: podsumowanie cyklu wykładów w Trybunale Konstytucyjnym Tradycje prawno-ustrojowe Rzeczypospolitej
13:30 – 14:15 Wizyta w Kaplicy Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim


"Agnieszka przed trybunałem" inscenizacja sztuki Waldemara Bednaruka w reżyserii Macieja Wijatkowskiego

Inscenizacja odbędzie się 8 maja 2008 roku o godz. 20.30 na Rynku Starego Miasta. Zagrają w niej studenci Wydziału Prawa KUL.
Przedstawiana sztuka opisuje autentyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Lublinie w 1681 roku. Wówczas to tytułowa Agnieszka, osoba znana i podziwiana w całej Europie, ze względu na swą urodę, stanęła w szranki ze swą szwagierką i toczyła przed trybunałem główny w ówczesnej Polsce spór. Korupcja, intrygi, niespodziewane zwroty akcji, świadkowie z najpotężniejszych rodów magnackich z kraju i spoza jego granic. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę, a stawką w tej grze było życie Agnieszki. Wieści z sali sądowej śledzono w całej Rzeczypospolitej z zapartym tchem, by na koniec usłyszeć wyrok, który wywołał szok wśród ówczesnej elity towarzyskiej.

Wystawa “Trybunał Główny Koronny 1578 – 1794”

Wystawa zorganizowana jest w Archiwum Państwowym w Lublinie. Jej otwarcie nastąpi 9 maja 2008 o godz. 9.30. Ekspozycja zawiera dokumentację z działalności Trybunału Koronnego, który obradował w Piotrkowie Trybunalskim oraz Lublinie.
Dzięki zachowanym dokumentom można poznać historię i organizację najwyższego sądu szlacheckiego, ze szczególnym uwzględnieniem sesji lubelskiej.
Wystawa pokazuje poprzedzoną wieloletnimi reformami drogę ku powstaniu Trybunału oraz ludzi, którzy mieli wpływ na ostateczną postać konstytucji ordynackiej z 3 marca 1578 roku. Przedstawia poszczególne stadia postępowania sądowego na przykładzie procesu trybunalskiego oraz wpływ Trybunału na historię Lublina.
Wystawa została wzbogacona dokumentami królewskimi, archiwaliami ze spuścizn podworskich, XVII i XVIII-wiecznymi drukami mów i kazań, litografiami XVIII-wiecznego Lublina, najstarszym wizerunkiem miasta z 1618 roku, a także fragmentami pamiętników pisarzy oraz członków palestry trybunalskiej.
Organizatorzy spektaklu i wystawy zapraszają wszystkich do zapoznania się z historią naszego miasta – czasów, gdy Lublin był centrum życia towarzyskiego XVII wiecznej Polski.