W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Utalentowani jak Paderewski (Kurier Lubelski)

Utalentowani jak Paderewski (Kurier Lubelski)
24.09.200709:44


W sobotę dobiegł końca III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. 22 niewidomych artystów z całego świata skonfrontowało swoje umiejętności. Koncert najlepszych odbył się w Teatrze im. J. Osterwy.

Aż dwie śpiewaczki z Polski: Ewa Lewandowska i Anna Kuszaj zostały laureatkami pierwszej nagrody za wokalistykę. W kategorii fortepianu zwyciężył reprezentant Rosji – Vitaly Kalitskiy. Skrzypaczka z Lublina Natalia Kaczor, uczennica prof. Iwony Siedlaczek, znalazła się w gronie wyróżnionych.

– Wszyscy uczestnicy mogą czuć się zwycięzcami. Każdy z 22 młodych artystów zaprezentował wysoki poziom – mówił przewodniczący jury prof. Stanisław Moryto, rektor Akademii Muzycznej w Warszawie. I dodał: – Lubelski konkurs, jedyny tego typu na świecie, udowadnia za każdym razem, że osoby niewidome obdarzone są nadzwyczajną wrażliwością i talentem muzycznym.

W jury zasiadał także Andrzej Bereżyński, wybitny pianista pochodzący z Lublina, a mieszkający na stałe w Niemczech.

– W III edycji konkursu występowali uczestnicy, którzy poprzednio zdobyli już nagrody i wyróżnienia. Na przykład Ewa Lewandowska, która bardzo pięknie zaprezentowała się w tym roku, już wcześniej dała się poznać jako wybitnie utalentowana śpiewaczka. Poziom konkursu z edycji na edycję podnosi się, zwiększa się też liczba uczestników. Utalentowani ociemniali artyści mogą sprawdzić się na tle innych. To bardzo ważne, bo przecież artysta wciąż musi poddawać się ocenie, czy to przed jury czy przed publicznością – mówi Andrzej Bereżyński.

Koncert finałowy w teatrze miał bardzo uroczysty charakter. Gościnnie wystąpił zespół niewidomych bandurzystów z Ukrainy.

Joanna Biegalska
Kurier Lubelski
24 września 2007 r.