W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uwaga! 15 lutego mija termin składania deklaracji na podatek od środków transportowych

Uwaga! 15 lutego mija termin składania deklaracji na podatek od środków transportowych
13.02.201212:13

Przypominamy, iż w najbliższą środę 15 lutego mija termin składania deklaracji na podatek od środków transportowych na 2012 rok. Deklaracje wraz z załącznikiem należy przesłać pocztą na adres Wydziału Podatków Urzędu Miasta Lublin, 20-071 Lublin, ul. Wieniawska 14 lub złożyć w sekretariacie Wydziału bądź w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Wyliczony w deklaracji podatek płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15 lutego (I rata) i do 15 września (II rata).

Na stronie Urzędu Miasta Lublin znajduje się aplikacja „E-DEKLARACJE”, która umożliwia automatyczne wyliczenie podatku.

Formularz deklaracji na podatek od środków transportowych na 2012 rok (DT-1 wraz z załącznikiem DT-1/A) jest również dostępny w zakładce "Jak załatwić sprawę w urzędzie"→ Karty Informacyjne UM → Wydział Podatków → Podatek od środków transportowych → Złożenie deklaracji (korekty deklaracji) na podatek od środków transportowych od osób prawnych i osób fizycznych → Lista wniosków: PE-001-03 i PE-001-04.

Obowiązujące w 2012 roku stawki podatku od środków transportowych określa uchwała
Nr 254/XV/2011 Rady Miasta Lublin z dnia 24 listopada 2011 roku oraz uchwała Nr 298/XV/2011 Rady Miasta Lublin z dnia 22 grudnia 2011 roku (uchwały są dostępne na stronach BIP Urzędu Miasta Lublin w zakładce "Prawo"→akty prawa miejscowego→2011→uchwały).

Jednocześnie informujemy, że podatnikami podatku od środków transportowych są osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami:
  • samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą, o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony,
  • przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton (z wyjątkiem związanych z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego),
  • autobusów
Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy został zarejestrowany oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych, w tym w szczególności kiedy powstaje i wygasa obowiązek podatkowy, regulują przepisy art. 8 – 12b ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. poz. 121, 844 z późn. zm.).

Podatnik, który nie złoży w terminie deklaracji na podatek od środków transportowych i nie zapłaci w terminie podatku może zostać ukarany karami grzywny określonymi w kodeksie karnym skarbowym.