W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Velorution – wielka rewolucja rowerowa we Francji

Velorution – wielka rewolucja rowerowa we Francji
19.02.201309:24

Dziś o godz. 18 w sali obrad Rady Miasta Lublin rozpocznie się debata pt. „Velorution – wielka rewolucja rowerowa we Francji”. Gościem specjalnym debaty będzie Olivier Schneider, wiceprezes Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów.

Olivier Schneider od lat zajmuje się promowaniem aktywnego trybu życia w Brest na zachodzie Francji, z jednej strony propagując w społeczeństwie wiedzę o zaletach rowerów w kontekście miejskim, a w szczególności rowerów składanych i rowerów wspomaganych elektrycznie, z drugiej strony współpracując z władzami miasta w zakresie poprawy szeroko rozumianej infrastruktury rowerowej i orientowania polityki planowania przestrzennego pod kątem zrównoważonego transportu.

W Polsce w kilkunastu miastach przeprowadził cykl konferencji pod tytułem "vélorution" o francuskich przemianach pro rowerowych ostatnich lat, poruszając tak różne tematy jak plany mobilności miejskiej, miejskie samoobsługowe wypożyczalnie rowerów, pro rowerowe kampanie społeczne, współpraca miast ze stroną społeczną i ostatnie zmiany w francuskich przepisach o ruchu drogowym (m.in. generalizacja dwukierunkowego ruchu rowerem w ulicach jednokierunkowych dla innych pojazdów).

Poza działaniami stricte pro rowerowymi, Schneider jest gorącym zwolennikiem szeroko rozumianego uspokajania ruchu w miastach, czyli nie tylko wprowadzania stref shared-space i tempo 30, ale również wdrażanie globalnych planów zmniejszenia prędkości samochodów indywidualnych poprzez stosowanie infrastruktury wymuszającej przestrzegania obowiązującej prędkości również na głównych arteriach. Takie globalne uspokojone wpływa nie tylko na relatywną konkurencyjność przemieszczania się rowerem i komunikacja miejska, ale również na odczuwana jakość przestrzeni publicznej, przywracając jej prawdziwie miejski charakter.