W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem „Chiński przetarg na norweski” („Nowy Tydzień w Lublinie”)...

W związku z artykułem „Chiński przetarg na norweski” („Nowy Tydzień w Lublinie”)...
09.02.200918:17

Lublin, 6 lutego 2009 r.


Pan
Piotr Morlewski
Redaktor Naczelny
"Nowego Tygodnia w Lublinie”

Szanowny Panie Redaktorze,

Uprzejmie proszę o opublikowanie w Pańskim tygodniku poniższego wyjaśnienia odnoszącego się do kwestii podniesionych w artykule redaktora Sebastiana Pawlaka pt. „Chiński przetarg na norweski” („NTL” z 2 lutego br.).


Z poważaniem -

/-/ Mirosław Kalinowski
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta



*****

W nawiązaniu do artykułu „Chiński przetarg na norweski” („Nowy Tydzień w Lublinie” z 2 lutego br.) o wyborze szkoły językowej w ramach realizacji projektu „Kadry nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” wyjaśniam, iż zostały w tej publikacji podane informacje nieprawdziwe i jako takie wymagające sprostowania. Pełen nieścisłości artykuł krzywdzi osoby, które stworzyły projekt, oraz osoby, które bezpośrednio go realizują i nadzorują.

Informuję, że nie jest prawdą, iż środki pozyskane przez Urząd Miasta Lublin na realizację projektu pochodzą z Unii Europejskiej. Dofinansowanie projektu pochodzi bowiem z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Jest to bezzwrotna pomoc świadczona przez trzy kraje wchodzące w skład Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Islandię, Norwegię i Lichtenstein. Ponadto kwota przeznaczona na realizację projektu to 854 tys. euro, a nie 873 tys., a dofinansowanie stanowi 85% tej kwoty, nie zaś 75%, jak to zostało zasugerowane w artykule. Środki te zostaną wykorzystane nie tylko na kursy językowe, ale również na studia podyplomowe, kursy komputerowe, kursy z elektronicznego obiegu dokumentów, szkolenia specjalistyczne, szkolenia z profesjonalnej obsługi mieszkańców oraz na opracowanie Strategii Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Informacje dotyczące rzekomo ustawionego przetargu są równie nieprawdziwe. Nie można mówić o przetargu, gdyż przeprowadzone zostało jedynie rozeznanie na rynku usług szkoleniowych, które nie zmierzało do zawarcia umowy na wykonanie przedmiotowej usługi. Nieprawdą jest również, że prośba o przedstawienie propozycji zorganizowania kursów została przesłana do 10 szkół. Pragnąc jak najbardziej precyzyjnie wykonać rozeznanie rynku, by środki publiczne były wydatkowane najlepiej jak można, wysłaliśmy zapytanie ofertowe do 13 (trzynastu) szkół.

W odniesieniu do zarzutu braku oferty nauczania języka norweskiego, pragnę poinformować, iż większość szkół nie uczy na bieżąco tego języka, ze względu na małe nim zainteresowanie. Większość szkół również zobowiązała się uruchomić kurs norweskiego na potrzeby Urzędu Miasta bez najmniejszego problemu.

Nieprawdą jest również, iż została stworzona jakakolwiek specyfikacja.. Specyfikacja byłaby uzasadniona w przypadku organizowania przetargu, do dnia dzisiejszego postępowanie nie zostało wszczęte i nie dokonano ostatecznego wyboru trybu udzielenia zamówienia.


/-/ Beata Orzechowska
Biuro Projektu „Kadry nowoczesnej Europy”
Urząd Miasta Lublin