W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem "Kamienica niczyja" (Nowy Tydzień w Lublinie)

W związku z artykułem "Kamienica niczyja" (Nowy Tydzień w Lublinie)
08.06.201015:40

Lublin, 8 czerwca 2010 r.


Pan
Piotr Morlewski
Redaktor Naczelny
„Nowego Tygodnia w Lublinie”
Szanowny Panie Redaktorze,

     Przekazuję poniżej, z prośbą o publikację na łamach „Nowego Tygodnia w Lublinie”, informację dyrektora Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Lublin Andrzeja Jedziniaka odnoszącą się do Państwa artykułu pt. „Kamienica niczyja” (NTL z 31 maja br.).


Z poważaniem -
Mirosław Kalinowski
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina




*****

     Na tle artykułu red. Sebastiana Pawlaka opublikowanego w tygodniku „Nowy Tydzień w Lublinie” pod tytułem „Kamienica niczyja” godzi się podać rzeczywisty stan faktyczny i prawny kamienicy przy Jezuickiej 21

     Informuję, że zgodnie z treścią księgi macierzystej KH „Lublin 671” jako właściciele kamienicy wpisani są w dziale II małżonkowie: Joachim-Klemens-Maria Sokal i Maria-Seweryna Sokal z Pulikowskich w częściach równych na podstawie aktu notarialnego z dnia 2.07.1929 r. Aktem tym ww. osoby nabyły tę nieruchomość w drodze licytacji od Banku Gospodarstwa Krajowego Oddz. w Lublinie, co ujawniono wpisem w dziale II księgi dnia 7.07.1931 r.

     Nieruchomość ta pozostawała do 31.12.1969 r. w zarządzie osób fizycznych. Z uwagi na swój podeszły wiek właściciel Pan Joachim Sokal wystąpił z wnioskiem do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lublinie o objęcie przedmiotowej nieruchomości w zarząd państwowy, skutkiem czego Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Lublinie wydał stosowną decyzję z dnia 25.07.1969 r. Nr GK-IV-53-4/7/69 o przejęciu nieruchomości w zarząd państwowy z dniem 1.09.1969 r. Od tej decyzji właściciel odwołał się, uzasadniając to potrzebą dokończenia remontu kamienicy oraz zobowiązaniem rozwiązania umowy o pracę z dotychczasowym administratorem z dniem 31.12.1969 r.

     Ostatecznie nieruchomość została przejęta w zarząd państwowy decyzją z dnia 26.08.1969 r. Nr GK-IV-53-4/7/69, której wykonanie zostało przekazane Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych w Lublinie z dniem 1.01.1970 r.

     W toku kilkuletnich prac przygotowawczych do regulacji stanu prawnego kamienicy podjęto starania w kierunku ustalenia miejsca pobytu właściciela lub ewentualnych jego następców prawnych. Poszukiwania prowadzono wielokierunkowo poprzez Ewidencję Ludności Miasta Lublin, USC Lublin, USC Miasta Stołecznego Warszawy (ostatni znany adres do korespondencji), z Centralnym Biurem Adresowym włącznie. Poszukiwania te nie przyniosły żadnego rezultatu.

     Informuję dodatkowo, że orzecznictwo sądów wyłącza możliwość nabycia prawa własności przez zasiedzenie w sytuacji, gdy Miasto zabezpieczało hipoteką nakłady czynione na remont. 30–letni termin niezbędny do ewentualnego zasiedzenia nieruchomości przy ul. Jezuickiej 21, w świetle wpisów dokonanych w dziale IV KH „Lublin 671”, upłynie 21 kwietnia 2016 r.

Z poważaniem

/-/ Andrzej Jedziniak
dyrektor Wydziału Geodezji
Urzędu Miasta Lublin