W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem "Kto zdobył miliony dla Lublina” (Gazeta Wyborcza Lublin)

W związku z artykułem "Kto zdobył miliony dla Lublina” (Gazeta Wyborcza Lublin)
23.06.200813:14

Lublin, 2008-06-19


Pani Małgorzata Bielecka-Hołda
Redaktor Naczelna
„Gazety Wyborczej Lublin”


Uprzejmie proszę o zamieszczenie w Państwa Gazecie poniższego wyjaśnienia dot. artykułu redaktora Karola Adamaszka „Kto zdobył miliony dla Lublina” („Gazeta Wyborcza Lublin” z dnia 16 czerwca 2008 r.).

W związku z artykułem Red. Karola Adamaszka „Kto zdobył miliony dla Lublina” (w wydaniu internetowym pt. „Wasilewski chwali się się sukcesami Pruszkowskiego”), opublikowanym w „Gazecie Wyborczej Lublin” z 16 czerwca br. informuję, że nie jest prawdą, jakobym „przyczyn inwestycyjnego paraliżu upatrywała w braku działań Ministerstwa Rozwoju Regionalnego”. Nie są moje ani styl tej wypowiedzi, ani - co ważniejsze - opinia w niej zawarta, a w materiale, który przesłałam do prasy, nie pojawiła się żadna nazwa instytucji, co oznacza, że nastąpiła nadinterpretacja ze strony autora artykułu.
W rzeczywistości jest tak - jestem tego świadoma i wiedzą tą dzieliłam się z redaktorem - że w całym systemie wdrażania funduszy strukturalnych uczestniczą różne instytucje, które są odpowiedzialne za przygotowanie aktów prawnych oraz wytycznych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podejmuje szereg działań dla usprawnienia systemu oraz uregulowania spraw, które od lat nie zostały wyjaśnione. Wspomniana dyrektywa Rady nr 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r., choć pochodzi z tak dawna, do dnia dzisiejszego nie została w pełni uwzględniona w polskim prawie ochrony środowiska, co nie obciąża MRR. Jest mi przykro, bo wygląda to tak, jakby gazeta posłużyła się mną, by skrytykować instytucję, o której mam dobre zdanie.

Pragnę też podkreślić, że w naszej rozmowie z Panem Redaktorem o przyczynach nierozpoczęcia realizacji inwestycji mówiliśmy o głównych problemach występujących w przypadku WSZYSTKICH podmiotów ubiegających się o dofinansowanie, a są to sprawy, o jakich wielokrotnie w ostatnich tygodniach donosi prasa krajowa.

Informuję również, że celem ulotki, wydanej w dniu 7 maja 2008 roku, jest promocja Europejskich Projektów Lublina w ogólności, czyli wszystkich projektów Miasta Lublin współfinansowanych z funduszy europejskich. Publikacja ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom Lublina projekty realizowane od momentu, gdy możliwe było otrzymanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Sugerowanie, że autorom ulotki lub szerzej: władzom Lublina obecnej kadencji przyświecała chęć zapisania na własne konto owoców pracy poprzedników, nie ma podstaw i jest mocno niewłaściwe.

Tytułem uzupełnienia chciałabym dodać, że w roku 2007 Miasto Lublin pozyskało środki finansowe w wysokości prawie 3,5 mln PLN na realizację następujących projektów:
  • Strategia Współpracy Transgranicznej Lublin - Łuck - Lwów - Iwano-Frankiwsk – projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 136.448,92 PLN z Programu Polska Pomoc Zagraniczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych (projekt został nominowany do nagrody magazynu Forbes jako Wydarzenie Roku w województwie lubelskim)
  • Spotkajmy się – inny nie znaczy obcy. Warsztaty i szkolenia dla młodzieży – wysokość dofinansowania otrzymanego za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego (ERDM) w 2008 roku – 76.568 PLN
  • Rozbudowa ścieżek rowerowych w Lublinie łączących transgraniczne szlaki rowerowe (dokumentacja projektowa) – dofinansowanie w ramach Program Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 to 227.286 PLN
  • Lublin - Lwów: Miasta Filmowe – dofinansowanie otrzymane w ramach Program Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 to kwota w wysokości 600.000 PLN
  • Modernizacja oczyszczalni ścieków w Rokitnie – dofinansowanie otrzymane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004 – 2006 to 2.405.942,89 PLN.


Z poważaniem -

/-/ Aneta Karasek
dyrektor
Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Lublin