W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem pt. „Kosztowne uchybienie urzędników” ("Nowy Tydzień w Lublinie" z 26 stycznia br.)

W związku z artykułem pt. „Kosztowne uchybienie urzędników” ("Nowy Tydzień w Lublinie" z 26 stycznia br.)
05.02.200914:19

Pan
Piotr Morlewski
Redaktor Naczelny
"Nowego Tygodnia w Lublinie"

Szanowny Panie Redaktorze,

Przekazuję poniższe wyjaśnienie odnoszące się do problemu opisanego w artykule pt. "Kosztowne uchybienie urzędników” ("Nowy Tydzień w Lublinie" z 26 stycznia br.), z prośbą o jego publikację na łamach Państwa tygodnika.

/-/ Mirosław Kalinowski
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina



*****

W związku z artykułem pt. „Kosztowne uchybienie urzędników” ( ("Nowy Tydzień w Lublinie" z 26 stycznia br.), wyjaśniam, co następuje:

Środki finansowe na realizację elementów infrastruktury technicznej dla terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne są przyznawane na podstawie uchwały nr 427/XX/2004 Rady Miasta Lublin z dnia 24 czerwca 2004 roku, „w sprawie zasad przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji miejskiej w zakresie infrastruktury technicznej w osiedlach zabudowy wielorodzinnej”. Zgodnie z § 6 pkt. 2 uchwały „Przygotowanie i realizacja inwestycji odbywa się na podstawie przepisów obowiązujących w samorządzie terytorialnym”. Deweloperom i spółdzielniom mieszkaniowym doskonale znane są zasady ubiegania się o dofinansowanie, ponieważ wielokrotnie z niego korzystali.

Wyjaśniam, że w roku 2008 r. wszyscy deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe, którzy złożyli prawidłowe wnioski o dofinansowanie, otrzymali je. Część wniosków została odrzucona jako niepodlegająca dofinansowaniu ze środków budżetu miasta. Powody to niezachowanie przez wnioskodawców należytej staranności przy planowaniu kolejności wykonywania robót i ich realizacji oraz brak zgodności z obowiązującymi przepisami, a w szczególności z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych, jak również dostarczenie dokumentów budzących wątpliwość co do ich rzetelności i prawidłowości. Należy pamiętać, że Urząd Miasta musi rozdysponowywać środki publiczne zgodnie z zasadami określonymi w art. 35 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.

Informuję ponadto, że aby doprecyzować zasady pozyskiwania środków na realizacje infrastruktury technicznej, trwają prace nad opracowaniem:
  • nowej uchwały w sprawie zasad przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji miejskiej w zakresie infrastruktury technicznej w osiedlach zabudowy wielorodzinnej,
  • szczegółowych warunków zawarcia przez miasto umów z deweloperami i spółdzielniami o dofinansowanie infrastruktury technicznej,
  • jednolitych zasad i kryteriów rozdysponowywania i kontroli wydatków środków finansowych z budżetu miasta na inwestycje miejskie realizowane przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe.

/-/ Marzena Jodłowska
Dyrektor Wydziału Inwestycji
Urzędu Miasta Lublin