W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem pt. „W ratuszu potrzebny >>bezpiecznik

W związku z artykułem pt. „W ratuszu potrzebny >>bezpiecznik
29.01.200818:43



Lublin, 28 stycznia 2008 r.


Pan

Piotr Morlewski

Redaktor Naczelny

„Nowego Tygodnia w Lublinie”



Szanowny Panie Redaktorze,


W związku z artykułem pt. „W ratuszu potrzebny >>bezpiecznik<<”, który ukazał się w tygodniku „Nowy Tydzień w Lublinie” z dnia 28 stycznia – 3 lutego 2008 r. wyjaśniam, co następuje i proszę o publikację tych wyjaśnień jako sprostowanie.

Nieprawdą jest, jak twierdzą radni Marcin Nowak i Michał Widomski, że w Lublinie brak jest koordynacji działań pomiędzy samorządem a służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo w mieście: Komendą Miejską Policji, Komendą Straży Miejskiej oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Spotkania koordynacyjne służb odbywają się w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego UM co najmniej raz w miesiącu (w ostatni piątek miesiąca) lub gdy sytuacja w mieście tego wymaga (np. przed wszystkimi imprezami masowymi o podwyższonym ryzyku). Na spotkaniach tych omawiane są kwestie, które budzą zastrzeżenia mieszkańców, władz czy służb. W 2008 r. odbyły się – niezależnie od comiesięcznych) dwa takie spotkania (11 i 25 stycznia), na których omawiano m.in. kwestie bezpieczeństwa w komunikacji zbiorowej, porządku i bezpieczeństwa na parkingach miejskich, bezpieczeństwa w placówkach oświatowych oraz problemów związanych z usuwaniem wraków samochodów i inne. Protokoły z posiedzeń są do wglądu w siedzibie wydziału. Na spotkania te zapraszani są zawsze komendanci ww. Służb, jednak nie zawsze uczestniczą w nich osobiście: często delegują swoich przedstawicieli.

Przewodniczenie komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego reguluje art. 38a ust. 5 pkt 1) Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, w którym jednoznacznie wskazuje się starostę (w przypadku Lublina – Prezydenta) jako przewodniczącego Komisji. Zapis ww. artykułu jest obligatoryjny.

Kwestia obsługi monitoringu przez osoby niepełnosprawne nie jest pomysłem nowym i nie wypłynęła z Komendy Miejskiej, a wręcz została zainicjowana przez władze i pracowników UM (m.in. sekretarza miasta); identyczne stanowisko w tej sprawie zajmuje Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Problemem w tym względzie jest brak przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczeń, w których mogłoby się mieścić Centrum Monitoringu Wizyjnego. Działania w celu pozyskania takich pomieszczeń są prowadzone od ok. 2 lat.

Pomysł utworzenia w lokalu przy ul. Lubartowskiej 59 punktu przyjęć interesantów przez dzielnicowego komisariatu II jest w trakcie realizacji. W chwili obecnej odbywa się procedura przekształcenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy. Następnie ZNK (w jego dyspozycji znajduje się lokal) przeprowadzi remont kapitalny (mieszkanie jest zdewastowane) i przekaże w użytkowanie MOPR. Wcześniejsze rozpoczęcie remontu nie było możliwe ze względu na brak zarezerwowanych na ten cel środków w budżecie na 2007 r. Docelowo w lokalu będzie znajdowało się miejsce pracy pracowników socjalnych MOPR, popołudniami i wieczorami dyżury pełnić będą pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej, natomiast punkt przyjęć interesantów dzielnicowego komisariatu II Policji wg deklaracji Komendanta II Komisariatu będzie funkcjonował kilka godzin w tygodniu. 13 listopada 2007 r. na spotkaniu w siedzibie MOPR przedstawiciele KM Policji (m.in. naczelnik S. Bliźniuk oraz komendant Komisariatu II) stwierdzili, iż zorganizowanie dyżurów dzielnicowych w większym wymiarze czasowym nie jest konieczne ze względu na występujące potrzeby. Wg uzyskanych przeze mnie informacji lokal zostanie przekazany do dyspozycji MOPR na przełomie kwietnia i maja 2008 r.

Z przykrością stwierdzam, że autor (autorka ?) przedmiotowego artykułu (KT) nie uczynił najmniejszego wysiłku, aby skonfrontować pozyskane informacje z kierownictwem Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego UM Lublin, w którego kompetencjach leży większość poruszanych w artykule spraw. Zasięgnięcie informacji u źródeł rozwiałoby większość wątpliwości związanych z tematyką artykułu.


/-/ Jerzy Ostrowski

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców

i Zarządzania Kryzysowego

Urzędu Miasta Lublin