W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z publikacją "Ratujmy Lublin przed katastrofą ekologiczną"

W związku z publikacją "Ratujmy Lublin przed katastrofą ekologiczną"
07.05.200817:52

    Poniżej zamieszczamy informację - wyjaśnienie Urzędu, odnoszące się do kwestii podniesionych w publikacji "Ratujmy Lublin przed katastrofą ekologiczną”, jaka ukazała się 14 kwietnia br. w "Dzienniku Wschodnim".

      Tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego miasta poprzedzone było opracowaniami w zakresie kształtowania jego podstawowego układu komunikacyjnego, które wykonywały specjalistyczne biura. Na podstawie tych opracowań wyznaczone zostały główne korytarze komunikacyjne miasta. Gdy został ukształtowany główny szkielet komunikacyjny miasta, nastąpiło wyznaczanie nowych terenów pod różne formy zagospodarowania miejskiego, przyjmowane w uchwalonych edycjach planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Lublina.Rozwój przestrzenny miasta realizowany jest na podstawie uchwalonych, zgodnie z obowiązującymi procedurami, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ich głównym celem jest zachowanie ładu przestrzennego, z uwzględnieniem wszystkich elementów miastotwórczych, w tym układu komunikacyjnego.

    Muzeum Wsi Lubelskiej zlokalizowano na terenach niezabudowanych ograniczonych al. Warszawską, ul. Agronomiczną i planowanym przedłużeniem obecnej al. Solidarności w kierunku zachodnim. (Dzisiaj, po tylu latach, nagle lokalizacja ta staje się przedmiotem zastrzeżeń ze strony Muzeum....) Projekt zagospodarowania Muzeum został wykonany w oparciu o informację o terenie wydaną na podstawie wówczas obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Uwzględniała ona granicę wspomnianego projektowanego przedłużenia obecnej al. Solidarności. Południowo-zachodnia granica Skansenu pokrywała i nadal pokrywa się z wówczas wyznaczonymi liniami dla trasy wylotowej w kierunku Warszawy i Radomia. Należy nadmienić, iż z chwilą podjęcia działań związanych z budową obwodnicy Lublina dla ruchu tranzytowego klasa techniczna tej trasy wylotowej nawet została obniżona: z miejskiej drogi ekspresowej, jak przewidywano w poprzednich edycjach planu, na główną ruchu przyśpieszonego (GP).

    Rozwój miasta w kierunku zachodnim, obejmujący zabudowę terenów rolnych osiedlami zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej Sławinek, Sławin, Szerokie, następował w oparciu o obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Uwzględniały one wjazd i wyjazd z miasta w kierunku Warszawy po nowym przebiegu - na przedłużeniu obecnej al. Solidarności. Dlatego też zabudowa mieszkaniowa wzdłuż al. Warszawskiej została zbliżona do jezdni. W planach zagospodarowania zakładano bowiem zmianę funkcji tej ulicy: z prowadzącej ruch tranzytowy i wylotowy z miasta na obsługującą nowe tereny mieszkaniowe, bez zabezpieczania terenu pod jej rozbudowę. Natomiast w planie zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny zabudowy jednorodzinnej os. Szerokie został wyznaczony odpowiedniej szerokości pas drogowy pod przedłużenie al. Solidarności do obwodnicy, a linię zabudowy zabudowy mieszkaniowej odsunięto od wyznaczonego pasa drogowego.W tym pasie w razie konieczności będzie możliwe usytuowanie dodatkowych zabezpieczeń przed uciążliwością ruchu drogowego, np. ekranów akustycznych. Przy projektowaniu przedłużenia al. Solidarności do węzła “Dąbrowica” przewiduje się podjęcie działań ograniczających negatywny wpływ tej inwestycji na przyległy teren. W celu ochrony doliny rzeki Czechówki zakłada się prowadzenie projektowanej ulicy na estakadzie, aby doliny nie przegradzać.

    Z uwagi na zainwestowanie terenów zrealizowane na podstawie prawomocnych decyzji wydanych w oparciu o obowiązujące plany miejscowe oraz przesądzenia odnośnie przebiegu   i lokalizacji węzłów drogowych na obwodnicy przebiegającej poza granicami administracyjnymi miasta po terenach przyległych gmin nie ma możliwości innego trasowania na kierunku zachodnim połączenia podstawowego układu ulicznego miasta z obwodnicą .

    Zgodnie z opracowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad koncepcją przebiegu obwodnicy Lublina w ciągu dróg ruchu szybkiego S-12, S-17 i S-19 na kierunkach wylotowych z miasta przewidziano następujące węzły drogowe: “Witosa”, “Mełgiewska”, “Lubartów”, “Jakubowice”, “Dąbrowica” i “Konopnica”. Dlatego też miasto podejmuje działania związane z realizacją niezbędnych odcinków ulic dla połączeń istniejącego układu komunikacyjnego miasta z obwodnicą w miejscach planowanych węzłów.

    Należy zwrócić uwagę, iż według badań dla miast wielkości Lublina (tj. 300-400 tys. mieszkańców) udział ruchu tranzytowego wynosi ok. 12-20 % ogólnej wielkości. Pozostała część ruchu tranzytowego związana jest z dojazdami docelowymi do miasta. Oznacza to, że obwodnica Lublina wyeliminuje z istniejących ulic będących w ciągu dróg krajowych ruch tranzytowy nie związany z miastem, natomiast nie będzie miała istotnego wpływu na zmniejszenie ruchu kołowego w mieście, ze względu na dynamiczny wzrost liczby pojazdów i natężenia ruchu ulicznego.


/-/ mgr inż. arch. Elżbieta Mącik
Zastępca Dyrektora Wydziału
Architektury, Budownictwa i Urbanistyki
Urzędu Miasta Lublin