W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z publikacjami "Gazety Wyborczej Lublin" nt. masztów fotoradarów - dodatkowe informacje

W związku z publikacjami "Gazety Wyborczej Lublin" nt. masztów fotoradarów - dodatkowe informacje
12.12.200815:44

Poniżej zamieszczamy przekazane redaktorowi "Gazety Wyborczej Lublin" informacje nt. zasadności zainstalowania masztu fotoradaru przy ul. Gospodarczej oraz pomysłu przeniesienia go w inne miejsce. "GWL" poprosiła o nie w związku z problematyką przedstawioną w artykułach  "Bo fotoradar jest za drogi" (6 grudnia) i "Stawiają fotoradary tam, gdzie jest bezpiecznie" (9 grudnia).

Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina


Maszt fotoradaru na Gospodarczej został ustawiony z funduszy przeznaczonych na zadanie : Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Gospodarczej w Lublinie – odcinek od ul. Kresowej do al. Tysiąclecia.

Inwestycja ta została zakwalifikowana do realizacji i dofinansowania w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach pilotowanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dofinansowanie otrzymały miejsca z terenu całej Polski, charakteryzujące się dużym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego w latach 2003 – 2005.

Zakres prac obejmował w podstawowym zakresie:

  • budowę azyli dla pieszych wraz z poszerzeniem jezdni,
  • budowę zatok przystankowych dla przystanków, które funkcjonowały w „świetle" jezdni,
  • remont kanalizacji deszczowej,
  • remont nawierzchni jezdni, poprzez wykonanie nowej warstwy asfaltowej
  • wykonanie przejść dla pieszych w miejscach istniejących „ wydeptów" oraz kierowanie pieszych do przejść poprzez zastosowanie wygrodzeń.

Montaż masztu fotoradaru był jednym z pomniejszych elementów mających zapewnić bezpieczeństwo i oddziaływać profilaktycznie na kierowców w celu zmniejszenia prędkości, (ograniczenia wyprzedzania) w rejonie nowo wyznaczonego przejścia. Przejście to charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pieszego i ze względu na swoje położenie wymagało specjalnej ochrony w ramach kompleksowo prowadzonych prac modernizacyjnych na ul. Gospodarczej i Hutniczej. Z uwagi na powyższe oraz monitoring prowadzony przez KRBRD niedopuszczalne jest wprowadzanie zmian wyposażenia i zakresu tej inwestycji współfinansowanej przez KRBRD. Maszt jest urządzeniem wyposażonym w zasilanie kablami energetycznymi doziemnymi.

Tytułem uzupełnienia:
1) Ograniczenie ilości „zdarzeń drogowych" na ul. Gospodarczej i Hutniczej w roku 2008 uważamy za dobrą wiadomość.

2) Za pieniądze żądane przez oferenta w ostatnim przetargu można by postawić nie jeden, lecz dwa maszty (nb. podawane przez Państwa kwoty nie dotyczą jednego - dwóch masztów, lecz większej ich liczby). Skąd tak wysoka cena? Czy redakcja nie byłaby skłonna spytać o to oferenta?

3) Jedna godzinna kontrola policji na Nadbystrzyckiej przyniosła obfity „połów". Czy redakcja może poprosić policję o konkretną informację, ile takich kontroli poza tą jedną przeprowadziła, ile czasu one trwały i jaki dały efekt?

Z poważaniem -
/-/ Eugeniusz Janicki
Dyrektor Wydziału Dróg i Mostów
Urzędu Miasta Lublin