W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty i wykłady z estetyki miasta w ramach Roku Jana Gehla w Lublinie

Warsztaty i wykłady z estetyki miasta w ramach Roku Jana Gehla w Lublinie
10.09.201410:33

Mała Akademia Dizajnu (w skrócie „MAD”) w ramach działań Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych będzie realizowała wykłady i warsztaty wchodzące w skład programu Roku Jana Gehla w Lublinie.

Mała Akademia Dizajnu to zespół architektów i historyków sztuki, którzy za pomocą wykładów i warsztatów ukazują jak ważne dla społeczeństwa miasta są: m – miasto, w którym żyjemy, a – architektura, która nas otacza, d – dizajn, czyli rzeczy użytkowe wokół nas. Z kolei Rok Jana Gehla to kampania społeczna popularyzująca ideę „miasta dla ludzi” i planowania zorientowanego na człowieka. Inspiracją jest postać duńskiego architekta i urbanisty, który przebudował i „uczłowieczył” centrum Kopenhagi czy fragmenty Nowego Jorku.

Pragniemy, aby w Lublinie, mieście z bogatymi tradycjami i kulturą, zainteresować mieszkańców tym co ich otacza: architekturą, dizajnem, urbanistyką. Chcemy pokazać jak poprzez wspólne działania można dbać o estetykę miasta, tworzyć przestrzenie przyjazne wszystkim ludziom, bez względu na wiek, pochodzenie, kondycję fizyczną. Chcemy także dać możliwość dobrej zabawy w szerszym gronie. Podczas zajęć mieszkańcy będą spacerować z przewodnikiem po Starym Mieście, przeprojektują w formie makiety Plac Kochanowskiego, wymyślą i wykonają ławkę marzeń, „opakują” to co brzydkie w przestrzeni miasta, zrealizują makietę ogrodu na dachu, zaprojektują model rzeźby stojącej w przestrzeni, ożywią fasady kamienic i… wiele, wiele innych. - mówi Paulina Zarębska-Denysiuk, Sekretarz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

Wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Realizacja projektu odbywać się będzie głównie w przestrzeni Starego Miasta – w salach Trybunału Koronnego, w GALI a także pod „gołym niebem”, na przykład na Placu Kochanowskiego.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin i Przewodniczącego Rady Miasta Lublin.